Python print()

Tanım;

 • Ekrana yazı yazdırılmasını sağlayan bir fonksiyon olmaksızın birden fazla işlevide vardır.
 • Şunuda unutmayalım Python 2 print() fonksiyonunu parantezleri olmadanda kullabilirsiniz ama Python 3'te bu parantez zorunludur.
 • Şimdi burda ekrana yazı yazdırmakla bir örnek verelim.


Giriş;

print ("KodSozluk") #Sözcük Çıkıtı

print (56)      #Tamsayı Çıktısı

print (5.6)     #Ondalıklı Sayı Çıktısı


Çıkış;

KodSozluk

56

5.6print() fonksiyounu birden fazla parametrede alabilir. Bu aldığı parametre yene bildiğimiz ekrana yazma işlevi yapar. Hepsinin yanyana bir boşluk bırakarak yazdırır,

örnek verelim;


Giriş;

print ("KodSozluk", "Ekibi")


Çıkış;

KodSozluk Ekibi


Yukardaki örnekte parametrelerin arasına koyduğu boşluğu biz belirleyebiliyoruz. Bunu belirlemek için print() fonksiyonunun son parametresine sep=" " parametresini yazıyoruz. Örnek verelim;


Giriş;

print ("KodSozluk", "Ekibi",sep="-")


Çıkış;

KodSozluk-Ekibi


Son olarak print() fonksiyonunun % operatörüyle özel yazdırma biçimi göstereceğim.


integer%d, %iTam Sayılar
string%sKarakter Dizileri/Metin
float%f , %eVirgüllü Sayılar
char%cKarakter
octal%oOctal (8’lik Sayı Sistemi)


Örnek vermeden önce üsteki özel biçimlerin karşılıklarını bilmeniz gerekecektir.

Örnek verelim;


Giriş;

print ("%d kere %s" % (41,"KodSozluk") )


Çıkış;

41 kere KodSozluk


Girl Eating Pizza

Codon, herhangi bir çalışma zamanı ek yükü olmadan Python kodunu yerel makine koduna derleyen yüksek performanslı bir Python derleyicisidir.

Girl Eating Pizza

Python ve standart HTML'yi birleştirerek tarayıcıda zengin Python uygulamaları oluşturmasını sağlar. PyScript , Port of CPython to Web Assembly (WASM)/ Emscripten olan pyodide projesine dayalı bir çerçevedir.

Girl Eating Pizza

Python ve standart HTML karışımı kullanılarak tarayıcıda çalıştırılabilen bir python scriptidir(Aynı javascript gibi). Bu, web uygulamaları oluşturmak için güçlü bir araç olabilir.

Girl Eating Pizza

Python programlama dilinde karakteri kodlanmış ascii veya unicode'a dönüştürmek, ord() ve chr() fonksiyonları ile yapılabilir.

Girl Eating Pizza

Python popüler çünkü öğrenmesi ve okuması çok zor değil. Bu, yeni başlayanlar veya başka bir programlama dili öğrenmeden kodlarını daha verimli hale getirmenin bir yolunu arayanlar için idealdir.

Girl Eating Pizza

Daha yeniyseniz Java öğrenmenize gerek yok! sözü yanlıştır. Java hem Web Arka Uç Geliştirme hem de Android Uygulama Geliştirme için kullanılabilir! Python'dan daha popüler olduğunu biliyor musunuz?

Girl Eating Pizza

len() demetimizin uzunluğunu döndürür.Giriş demet = (41,29)print(len(demet))Çıkış 2

Girl Eating Pizza

Listedeki elemanları sıralayan metotdur.Örneğin rasgele oluşturulmuş bir liste var biz listemizi küçükten büyüğe sıralamak için sort fonksiyonunu kullanırız. Giriş

Girl Eating Pizza

Listedeki elemanların yerlerini ters çeviren metotdur, yani yer değiştirmedir.Örneğin elimizdeki liste küçükten büyüğe doğru sıralanmış ama biz listemizi büyükten