PyScript - Tarayıcıda Python Kullanma

Anaconda mühendisi Fabio Pliger ve pyscript projesinin yazarı, python programcılarının tarayıcıda çalışabilen python betiklerini (script) yazmasını sağlayan projeyi ortaya koyuyor.

Son blogunda diyor ki;

Yedi buçuk yıl önce Anaconda'ya katılmamın ana nedenlerinden biri, şirketin insanların daha azıyla daha fazlasını yapmasını sağlayan araçlar oluşturarak veri bilimine ve Python topluluklarına olan bağlılığıydı.

Bugün burada, Anaconda'da üzerinde çalıştığımız yeni bir projeyi duyurmaktan mutluluk duyuyorum ve umarız bunu gerçekleştirme yolunda ciddi bir adım daha atacağız.

PyScript , Port of CPython to Web Assembly (WASM)/ Emscripten olan pyodide projesine dayalı bir çerçevedir. Bu , kullanıcıların Python ve standart HTML'yi birleştirerek tarayıcıda Python uygulamaları oluşturmasını sağlar. PyScript, kullanıcılara daha anlamlı, tutarlı stil kuralları olan ve öğrenmesi daha kolay birinci sınıf bir programlama dili sağlamayı amaçlar.

Pyodide nedir?

Pyodide , micropip kullanarak tarayıcınızda Python paketlerini kurmanıza ve çalıştırmanıza izin verir. PyPi'de, tekerlekli herhangi bir saf Python paketi desteklenir.

Birçok C-uzantı paketi de Pyodide ile kullanılmak üzere taşınmıştır.

NumPy, pandas, SciPy, Matplotlib ve scikit-learn gibi bilimsel Python paketleri gibi regex, PyYAML ve lxml gibi birçok genel amaçlı Python paketi dahildir.

Ana bileşenler;
Alt

Tarayıcıda Python: Açılan içeriği, harici dosya barındırmayı ( Pyodide projesi tarafından mümkün kılındı, teşekkürler!) ve sunucu tarafı yapılandırmasına güvenmeden uygulama barındırmayı etkinleştirin

Python ekosistemi: Birçok popüler Python paketini ve bilimsel yığını (numpy, pandas, scikit-learn ve daha fazlası gibi) çalıştırın. PyPi'de tekerlek bulunan herhangi bir saf Python paketi desteklenir. Paketiniz mevcut değilse, PR to Pyodide projesini açmanız gerekir.

JavaScript ile Python: Python ve Javascript nesneleri ve ad alanları arasında çift yönlü iletişim

Ortam (Environment) yönetimi: Kullanıcıların, sayfa kodunun çalıştırılması için hangi paketlerin ve dosyaların dahil edileceğini tanımlamasına izin verin

Görsel uygulama geliştirme: Düğmeler, kapsayıcılar, metin kutuları ve daha fazlası gibi hazır olarak sunulan seçilmiş UI bileşenlerini kullanın

Esnek çerçeve: Yeni takılabilir ve genişletilebilir bileşenleri doğrudan Python'da oluşturmak ve paylaşmak için kullanılabilecek esnek bir çerçeve

PyScript'in hedefleri:

 • Temiz ve basit bir API sunun
 • Standart HTML'yi destekleyin
 • Fikir sahibi ve güvenilir özel bileşenleri okumak için HTML'yi genişletin
 • Takılabilir ve genişletilebilir bir bileşen sistemi sağlayın

PyScript'i denemek için uygun pyscript dosyalarını aşağıdakilerle html sayfanıza aktarın:

<link rel="stylesheet" href="https://pyscript.net/alpha/pyscript.css" />
<script defer src="https://pyscript.net/alpha/pyscript.js"></script>

Bu noktada, html sayfanızda PyScript bileşenlerini kullanabilirsiniz. PyScript şu anda aşağıdaki öğeleri uygular:

 • web sayfasında çalıştırılabilen python kodunu tanımlamak için kullanılabilir. Öğenin kendisi sayfaya işlenmez ve yalnızca mantık eklemek için kullanılır
 • sayfaya kod düzenleyici olarak işlenen bir REPL bileşeni oluşturur ve kullanıcıların yürütülebilecek kod yazmasına olanak tanır.

Kurulum

PyScript, bir web tarayıcısı dışında herhangi bir geliştirme ortamı gerektirmez. Chrome kullanmanızı öneririz .

VSCode kullanıyorsanız , HTML dosyasını düzenlerken sayfayı yeniden yüklemek için Canlı Sunucu uzantısı kullanılabilir.

İlk PyScript'inizi çalıştırın

İşte "Merhaba dünya!" diyen bir PyScript örneği.

Tercih ettiğiniz düzenleyiciyi kullanarak, PyScript, JavaScript ve CSS dosyalarınızla aynı dizinde merhaba.html adlı yeni bir dosya oluşturun ve onu web tarayıcınızda açın.

Çoğu durumda, dosya gezgininizde dosyaya çift tıklayarak bir HTML dosyasını açabilirsiniz.

<html>
 <head>
  <link rel="stylesheet" href="https://pyscript.net/alpha/pyscript.css" />
  <script defer src="https://pyscript.net/alpha/pyscript.js"></script>
 </head>
 <body> 
  <py-script> print('Hello, World!') </py-script>
 </body>
</html>

Etiketin HTML gövdesindeki kullanımı dikkat çekebilir. Python kodunuzun yazılacağı yer burasıdır.