Mikro Hizmetler Hakkında Güzel 4 Şey

İşte takdir etmeye başladığım mikro hizmetlere özgü dört özellik.
Gerçek ayrılık. Tipik bir mikro hizmetin kendi veritabanı vardır ve mikro hizmete yalnızca bir API aracılığıyla erişilebilir. Bu, mikro hizmet iç bileşenlerine onun dışında erişilemediği anlamına gelir. API aynı kaldığı sürece mikro hizmetteki kod, bu hizmetin dışında sisteme herhangi bir etki olmaksızın değiştirilebilir. Mükemmel bir kapsülleme elde edersiniz.

Bir monolitte,

aynı zamanda kapsülleme için de çabalarsınız. Ancak, onu orada uygulamak daha çok iştir. Modüller arasındaki arayüzlerin bulanıklaşmaya başladığı bir sisteme kolayca son verebilirsiniz. Bir modül, başka bir modülden sözde dahili bir işlevi çağırabilir ve yakında modüller arasında amaçlanandan çok daha fazla çapraz bağımlılık oluşur. Kapsüllemeyi kırmanın başka bir yolu da veri tabanıdır. Tüm modüllerin veritabanındaki tüm tablolara erişimi varsa, modüller arasındaki ayrımın bozulma riski vardır çünkü bir modüle yönelik tablolar diğer modüller tarafından da okunur ve yazılır.

Bağımsız ölçeklendirme.

Sistem farklı mikro hizmetlerde ayrıldıktan sonra, daha fazla kapasite gerektiren daha fazla hizmet örneği çalıştırabilirsiniz. Bu, işte kullandığımız bir şey ve oldukça kullanışlıdır. Ters yönde de çalışır - bir hizmeti geçici olarak hiçbir örneğe küçültebilirsiniz. Örneğin bir veritabanı geçişi yaparken sistemin bir bölümünde trafik olmadığından emin olmak istiyorsanız bu iyi olabilir.

Birden çok dil.

Ayrı mikro hizmetler ile, farklı hizmetleri farklı dillerde uygulamakta özgürsünüz. Örneğin, hizmetlerinizi Python'da yazmaya başladıysanız, ancak performans konusunda endişeleriniz varsa, bunları Go'da yeniden yazabilirsiniz. Veya mevcut hizmetleri olduğu gibi bırakabilir, ancak başka bir dil kullanarak yenilerini geliştirebilirsiniz. Aynısı diğer yönler için de geçerlidir - örneğin yeni hizmetler başka tür bir veritabanı kullanabilir. Bu oldukça özgürleştiricidir, çünkü bazı hizmetlerde tüm sistemi etkilemeden değişiklikleri (farklı bir dil gibi) deneyebilirsiniz.

API:

tüm parçalara. Beklemediğim bir avantaj, mikro hizmetlerde tüm farklı parçalar için API'lerinizin olması. Bu, her hizmetle etkileşim kurmanın kolay bir yolu olduğu anlamına gelir. Bu, hizmetleri test ederken kullanışlıdır. Ayrıca sorun giderme için de kullanışlıdır. Çoğu zaman, kodun yaptığı aynı API çağrılarını yaparak sorunları yeniden yarattım. Ayrıca, her hizmetin sakladığı verilere erişimi kolaylaştırır.

Sonuç

Elbette mikro hizmetlerin sevmediğim özellikleri var. Kesinlikle tek bir monolitten daha karmaşıklar. Servisler arasındaki ağ aramaları da onları daha yavaş hale getirir ve ağ hatalarına maruz bırakır, bu da tek parça ile kaçınırsınız. Ancak, mikro hizmetler tamamen kötü değildir. Yukarıdaki dört özellik, mikro hizmetlerin gerçekten sevdiğim yönleridir.

Girl Eating Pizza

Replit, web tabanlı bir kodlama platformudur. Kullanıcılar, web tarayıcılarında çalışan bir kod editörü ve sanal bir çalışma ortamı kullanarak kodlama yapabilirler. Replit, birçok programlama dili içi

Girl Eating Pizza

Herkes mükemmel değildir ve gerçeklerin en dürüstüdür. Programcılar için hayattaki diğer tüm alanlarda olduğu gibi aynıdır. Pek çok iyi, harika ve büyümekte olan programcılar var, ancak çoğu zaman en iyisi değiller. Hepimiz hata yaparız ve herkes insandır. Hataların yanı sıra kötü alışkanlıklar da birçok sıkıntıya neden olabilir. Bu kötü alışkanlıklar ilk bakışta masum görünebilir ancak düzeltilmediği takdirde birçok soruna neden olabilir. Bu yazıda, her programcının kaçınması gereken 10 kötü alışkanlıktan bahsedeceğim.

Girl Eating Pizza

Kodlamayı çok ilginç hale getiren oyunlar oynayarak programlamanın bazı temellerini öğrenmeye yardımcı olan birçok site var.

Girl Eating Pizza

Son birkaç yılda, teknoloji meraklıları için kaliteli videolar yapmak için büyük miktarda zaman ve enerji harcandı. Ve web teknolojileri özel bir ilgi görmekte.

Girl Eating Pizza

Son zamanlarda blokzincir teknolojsi bir çok alanda ön plana çıkmakta ve çeşitli uygulamalarda kullanılmaya başlanmıştır.Bunun yanında yapay zeka da bulunamkta.Bildiğimiz üzere blokzincir teknolojisi kripto para biriminde merkezi olmayan güvenli ve güvenilir bir şekilde işlem ve veri paylaşımı yapan teknolojidir.Yapay zeka ise insanlara ihtiyaç duymaksızın karar verme ve harekete geçme gibi insana özel olan davranışları eğitilerek yapmasıdır.Bu yazımda yapay zeka ile blokzincirin geleceği hakkında bilgiye yer verdim.

Girl Eating Pizza

Python popüler çünkü öğrenmesi ve okuması çok zor değil. Bu, yeni başlayanlar veya başka bir programlama dili öğrenmeden kodlarını daha verimli hale getirmenin bir yolunu arayanlar için idealdir.

Girl Eating Pizza

Nesne yönelimli programlamada, kalıtım seviyelerini arttırırken nesneleri korumak oldukça zordur. Fonksiyonel programlamada, işlevleri yürütmek için yeni bir nesne gerektirir ve uygulamaları yürütmek için çok fazla bellek gerektirir.

Girl Eating Pizza

Bir programlama paradigması, birkaç tanımlayıcı ilkeye dayalı olarak yazılım inşası hakkında düşünmenin bir yoludur. Nesne yönelimli programlamanın aksine, uygulama durumu saf fonksiyon aracılığıyla akar.

Girl Eating Pizza

Karmaşık gerçek yaşam gereksinimlerinin, bilgisayarın anlaması için talimatlara modellenmesi gerekir. Nesne Tabanlı Programlama (OOP) bir felsefedir ve programlama dilinden bağımsızdır.