Yapay zeka ve Blokzincir

Yapay zeka ve Blokzincir

Blokzincir

Blokzincir çalınma veya değiştirilmeye karşı korunabilen dağıtık bir veritabanı olarak tanımlayabiliriz.Bloklar halinde olan bu yapı her blog arasında zaman damgası ve bir önceki bloğa bağlantı içerir.Blokzincir teknolojisi kripto şifreleme ile güvenli iletişimin adıdır.Günümüzde bu sistemi yaygın olarak kullanan kripto paralardır.Blokzincire büyük bir bakkal defterei diyebiliriz.Yapılan işlemler blok listesinde saklanır ve yeni bloklar eklendikçe büyür.Kullanıcığı güvenliği ve defter tutarlılığı için asimetrik kriptografi ve dağıtılmış konsensüs algoritmaları uygulanmıştır.
Şuan kullanılan blokzincir teknolojisi yüksek verileri saklamak için oldukça maliyetlidir.Blok başına belirli bir mb olduğundan bitcoin blokzincirinde veri saklamak çok pahaladır.Bunun için yazılımlar ve altcoinler oluşturularak verilerin şifreli olarak dosyalanıp adreslerde saklanması dağıtık olarak sağlanmıştır.Herhangi bir bilgisayarın bağlantısı kesilse bile erişim sağlanabilir[4].
Alt

Yapay Zeka

Yapay zeka bir bilgisayarın ya da bilgisayar sistemine bağlı bir robotun eğitimi yapılarak bizler gibi düşünme ve karar verme mekanizmasını sağlayan sistemlerdir.Bu sistemler insan bilgisine ihtiyaç duymaktadır.Bu yüzden belirli, büyük veri kümeleri ile eğitimler yapılmaktadır.Günümüzde geliştirilen yapay zeka sistemleri karar ları harekete geçirmek için bir bilgi veritabanı kullanan sistemlerdir[5].
Blokzinciri kullanımın en büyük faydası merkezı olmayan yapay zeka uygulamarı ve algoritmaları güvenli bir şekilde paylaşılabilen bir veri platfromu olması sağlanabilir[6].

Blokzincir’in Yapay Zeka ile Harmanlanması

Yapay zeka algoritmaları öğrenmek sonuç çıkarmak ve karar vermek için verilere ve veri bilgilerine dayanır[7].Makine öğrenimi algortimaları büyük bir veri havuzu oluşuturarak verinin değiştirlemez olarak tuttuğu zaman oldukça iyi sonuçlar verir.Blokzincir ile kriptografik olarak şifrelenen bloklar sayesinde veriler daha güvenli ve değiştirielmez olacaktır.Blokzincir ile veriler bütünlük esneklik ve değiştirilemez olarak saklanır[7].
Alt

Aşağıda verilen maddeler yapay zeka ile blokzincir beraber kullanılması ile ilgi avantajlar verilmiştir.

Gelimiş veri güvenliği

Blokzincirinde tutulan bilgiler oldukça güvenlidir[8].Bu sayede makine öğrenmesi için verilerin izinsiz ve sahtekarlık amaçlı değiştirilmesini engeller ve güvenilir sonuçlar elde edebilir.

Robotik kararlar:

Yapay zeka araçları ile verilen kararlar üçünçü şahışlar tarafından kontrol edilip düzeltilmesi ve onarılması gerekebilir.Buda mali ve şeffaflık açısından etklinene bir durumdur.Blokzincir teknolojisi ile bunun önüne geçilebilir.

Merkezi olmayan:

Ortak eğitim verilerine her yerden erişileblir ve güvenli olmasını sağlar.

Yüksek verim:

Bireysel kullanıcalar firmalar gibi kuruluşların çok sayıda proses sürecinin olduğu işlemler yapmak zorundadır.Ama blokzincir teknolojisi sayesinde bunun önüne geçilebilir.

Kaynak:

  • J. Al-Jaroodi and N. Mohamed, "Blockchain in Industries: A Survey," in IEEE Access, vol. 7, pp. 36500-36515, 2019, doi: 10.1109/ACCESS.2019.2903554.
  • Z. Li, J. Kang, R. Yu, D. Ye, Q. Deng and Y. Zhang, "Consortium Blockchain for Secure Energy Trading in Industrial Internet of Things," in IEEE Transactions on Industrial Informatics, vol. 14, no. 8, pp. 3690-3700, Aug. 2018, doi: 10.1109/TII.2017.2786307.