Hemen Şimdi Son Vermeniz Gereken 10 Kötü Kodlama Alışkanlığı

Herkes mükemmel değildir ve gerçeklerin en dürüstüdür. Programcılar için hayattaki diğer tüm alanlarda olduğu gibi aynıdır. Pek çok iyi ve büyümekte olan programcılar mevcut, ancak çoğu zaman en iyisi değiller. Hepimiz hata yaparız ve herkes insandır. Hataların yanı sıra kötü alışkanlıklar da birçok sıkıntıya neden olabilir. Bu kötü alışkanlıklar ilk bakışta masum görünebilir ancak düzeltilmediği takdirde birçok soruna neden olabilir. Bu yazıda, her programcının kaçınması gereken 10 kötü alışkanlıktan bahsedeceğim.

1. Her zaman kendi başınıza çalışmak

İlerlemenizi ve fikirlerinizi ekiple paylaşmanız sizi ve ekibiniz için önemlidir. Bir şeyi doğru şekilde inşa etmek her zaman mümkün değildir, bu nedenle sürekli iletişim çok önemlidir. İletişim, ekipteki diğer takım arkadaşlarınada fayda sağlayabilir. Ekip arkadaşları ile fikirler hakkında konuşursanız ve daha az deneyimli ve takılma eğiliminde olan üyelerine rehberlik ederseniz, çalışmaları genellikle iyileşir.

2. Kendi kodunuza aşırı güven duymak

Bir şey yazacaksan, sırf sen yazdın diye onun harika olduğunu düşünme. Kariyeriniz boyunca, yeni projeler üzerinde çalışırken ve deneyim kazandıkça programlama hakkında daha çok şey öğreneceksiniz, bu nedenle bir programcı olarak nasıl büyüdüğünüzü düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

3. Kötü kod yazmayı reddetmek

Son teslim tarihleri ​​nedeniyle geliştiricilerin korkunç kodlar yazacağı zamanlar vardır. Müşteriyi veya yöneticiyi sonuçlar hakkında uyarmış olsanız bile, programlarına bağlı kalmakta ısrar ediyorlar, bu yüzden şimdi kodlamaya başlamanız gerekiyor. Bir çözüm düşünene kadar bekleyemeyecek acil bir sorun olabilir. Bu nedenle, bir programcının çok yönlü olması ve aynı anda hem iyi hem de kötü kod yazabilmesi önemlidir. Bu sayede teknik borcunuzu tekrar gözden geçirebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz.

4. Başkalarını suçlamak

Kibir, geliştiriciler gibi teknik profesyoneller arasında yaygın bir özelliktir. Hatalarınızı kabul edebilmek sizi öne çıkarır. Hata yaptığınızda özür dilemekten çekinmeyin. Bu gerçeği kabul ettikten sonra, hatalarınızdan öğrenmeye ve gelecekte onlardan kaçınmaya başlayabilirsiniz. Hataları kabul etmemek, öğrenmeyi imkansız hale getirir.

5. Kişisel tarzınıza gereğinden fazla değer biçmek

Çalışma tarzınızın ve ortam kurulumunuzun ekibinizle koordineli olduğundan emin olun. Ekibinizin her üyesi aynı kodlama stilini izlemeli ve benzer koşullar altında çalışmalıdır. İşleri kendi yönteminizle yaparsanız, iş arkadaşlarınızın kodlama stiline alışık olmayabilirsiniz ve sıra dışıysa, bir sonraki geliştirici oluşturduğunuz şey üzerinde çalışmayı zor bulabilir.

6. Geliştirici araç setinizi romantikleştirme

Tercih ettiğiniz düzenleyici veya komut satırı aracının iş için doğru araç olmadığı zamanlar vardır. Örneğin, Visual Studio IDE'ler geliştirmek için iyi bir araçtır, Sublime dinamik diller için iyi bir araçtır, Eclipse Java vb. için iyi bir araçtır. Vim veya emacs favori aracınız olabilir, ancak bu onların iyi oldukları anlamına gelmez. her durum için mükemmel olanı seçmek en doğrusudur.

7. Yöneticilere/müşterilere geri bildirim vermede çok yavaş olmak

Mümkün olduğu kadar herkesin kendisinden ne beklendiğini bilmesini sağlamak, bir zanaatkarın sahip olabileceği en güzel özelliklerden biridir. Bundan faydalanan sadece yöneticiniz olmayacak. Ayrıca, kendi yararınızadır: Projenin geleceği hakkında daha az korku duyacaksınız.

8. Bilgi eklemeyen adlar kullanmak

Değişkenler ve işlevler için ad seçmek zor olabilir, ancak bunların doğru şekilde adlandırıldığından kolayca emin olabilirsiniz. Adlarınıza bilgi eklemek, başkalarının kodunuzu anlamalarına yardımcı olacaktır. İsimler faydalıdır çünkü bir kodun ne yaptığını tanımlarlar. İyi bir isim verilirse, hesaplamalara girmeden bir kod parçasının ne yaptığını saniyeler içinde görebilirsiniz.

9. Google'ı yeterince kullanmamak

Karmaşık bir problem, onu hiç çözmek zorunda kalmadan çabucak çözülebilir. Emin değilseniz Google'da arayın. Bunun yerine yanınızdaki mühendise sormak mümkün ama o Stack Overflow kadar detay veremeyecektir. Ayrıca, onun işini yarıda kesecektir..

10. Vazgeçmek

Bu kadar çabuk vazgeçmek zorunda mısın? Bir çözüme bu kadar yaklaşmasına rağmen, birçok programcı bir çözüme varmadan vazgeçiyor. Geliştiricilerin hayatları zorluklarla doludur, buna hiç şüphe yok. Günlük hayatımız yeni zorluklarla doludur ve ara sıra vazgeçmek istediğimiz noktaya saplanıp kaldığımızı hissederiz. Ancak, vazgeçmenin bir seçenek olmadığını unutmamalısınız. Bazı şeyleri geliştirmemizi engelleyen bazı teknik zorluklar olduğu doğrudur. Ancak uzun bir süreç, yapılamayacağı anlamına gelmez. Vazgeçmek, ne zaman duracağını bilmekten farklıdır. Vazgeçme algısının zihninize girmesine izin vermeyin.

Alışkanlıklar, yaşlandıkça içine girme eğiliminde olduğumuz bir şeydir. Takip ettiğiniz alışkanlıklar geliştirmek, her durum hakkında çok fazla düşünmek zorunda kalmamanıza yardımcı olabilir. Bir şeyleri yapmanın iyi yollarına alıştığınızda, bunlar zahmetsiz hale gelir.
Zararlı olduğunu düşündüğünüz diğer kodlama alışkanlıklarını duymayı çok isterim. Aşağıda bir yorum bırakın.

kaynak

Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Replit, web tabanlı bir kodlama platformudur. Kullanıcılar, web tarayıcılarında çalışan bir kod editörü ve sanal bir çalışma ortamı kullanarak kodlama yapabilirler. Replit, birçok programlama dili içi

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.

Girl Eating Pizza

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.