Gömülü Sistemler Nedir?

Gömülü Sistemler İngilizce de “Embedded System” denilen tümleşik bir yapıdır. Gömülü sistemler, sistem içerisinde yerleştirilen ve o sistem içerisinde yer alan donanım ve yazılımdan oluşmuş sisteme denir. İlk tanınabilir modern gömülü sistemlerden biri 1965 MIT Enstrümantasyon Laboratuvarında Charles Stark Draper tarafından geliştirilen “Apollo Rehber Bilgisayarı” olmuştur. Diğer donanımlardan ve yazılımlardan tek farkı sadece bir görev için tasarlanmış yazılım ve donanımların bir araya getirilip ve birleştirilmesinden oluşurlar. Günlük hayatımızda birçok elektronik eşyalarda yerini almaktadırlar. Bunlar, kişisel bilgisayarlar, yazıcı, tarayıcı, hesap makinesi, cep telefonu, bulaşık makinesi, elektronik oyuncular vb. Gömülü sistemler genellikle mikroişlemci ya da mikro kontrolör barındırır.

Ayrıca Bkz : Raspberry PI , NVIDIA Jetson Nano

Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

Tek kiracı mimarisi, bir yazılım uygulamasının ayrı bir örneğinin, kiracı olarak bilinen tek bir müşteriye hizmet vermeye tahsis edildiği bir yazılım mimarisidir.

Girl Eating Pizza

Çok kiracılı mimari, yazılımın tek bir örneğinin bir sunucu üzerinde çalıştığı ve birden çok kiracıya hizmet verdiği bir yazılım mimarisidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.