Gömülü Sistemler: Raspberry PI

Raspberry PI, okullarda okuyan gençlere temel bilgisayar bilimlerinin öğrenimini teşvik etmek amacıyla İngiltere’de Raspberry PI vakfı tarafından geliştirilen tek kartlı bilgisayarlardır. Raspberry PI Vakfı insanların ve çocukların kodlamayı sevmelerini umuyor. Vakıf ilk tek kartlı bilgisayarını 2012 yılında “Raspberry Pi 1 model B+” adında model çıkarmıştır ve görseli aşağıda verilmiştir.

Raspberry Pi 1 model B+

Günümüze kadar birçok model ortaya koymuştur. Bu tek kart bilgisayarlar içinde bir işlemci (cpu), ekran kartı (gpu), hafıza birimi olarak sd kart, HDMI video çıkışı, ses çıkışı, Ethernet girişi, 40 pin, MIPI kamera girişi ve 5V güç girişi bulunmaktadır. Raspberry Pi genellikle Linux işletim sistemleriyle çalışmaktadır. Raspberry Pi için yeni işletim sistemleri halen geliştirilmedir. Linux işletim sistemiyle çalıştığı için, birçok programlama dilinde program yapılabilir. Bunlar Python, Basic, C ve Perl gibi programlama dilleridir. En çok tercih edilen programlama dili Python’dur.

Üzerinde bulunan 40 Pin’e her programlama dilinde bulunan GPIO kütüphanesiyle ulaşılabilir. Fakat buna benzer farklı kütüphanelerde mevcuttur.