Gömülü Sistemler: Raspberry PI

Raspberry PI, okullarda okuyan gençlere temel bilgisayar bilimlerinin öğrenimini teşvik etmek amacıyla İngiltere’de Raspberry PI vakfı tarafından geliştirilen tek kartlı bilgisayarlardır. Raspberry PI Vakfı insanların ve çocukların kodlamayı sevmelerini umuyor. Vakıf ilk tek kartlı bilgisayarını 2012 yılında “Raspberry Pi 1 model B+” adında model çıkarmıştır ve görseli aşağıda verilmiştir.

Raspberry Pi 1 model B+

Günümüze kadar birçok model ortaya koymuştur. Bu tek kart bilgisayarlar içinde bir işlemci (cpu), ekran kartı (gpu), hafıza birimi olarak sd kart, HDMI video çıkışı, ses çıkışı, Ethernet girişi, 40 pin, MIPI kamera girişi ve 5V güç girişi bulunmaktadır. Raspberry Pi genellikle Linux işletim sistemleriyle çalışmaktadır. Raspberry Pi için yeni işletim sistemleri halen geliştirilmedir. Linux işletim sistemiyle çalıştığı için, birçok programlama dilinde program yapılabilir. Bunlar Python, Basic, C ve Perl gibi programlama dilleridir. En çok tercih edilen programlama dili Python’dur.

Üzerinde bulunan 40 Pin’e her programlama dilinde bulunan GPIO kütüphanesiyle ulaşılabilir. Fakat buna benzer farklı kütüphanelerde mevcuttur.

Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

Tek kiracı mimarisi, bir yazılım uygulamasının ayrı bir örneğinin, kiracı olarak bilinen tek bir müşteriye hizmet vermeye tahsis edildiği bir yazılım mimarisidir.

Girl Eating Pizza

Çok kiracılı mimari, yazılımın tek bir örneğinin bir sunucu üzerinde çalıştığı ve birden çok kiracıya hizmet verdiği bir yazılım mimarisidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.