Amazon Web Services (AWS) Nedir?

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut aracılığıyla çok çeşitli teknolojilere erişebilirsiniz. Altyapı hizmetlerinden ihtiyaç duyduğunuz kaynakları anında alabilirsiniz.

Hizmetlerinizi dakikalar içinde dağıtabilir ve her zamankinden daha hızlı uygulayabilirsiniz.

amazon-web-services

AWS nedir?

AWS, 19 Mart 2006'da piyasaya sürüldü ve Amazon tarafından sağlanan eksiksiz, geniş çapta ve hızla büyüyen bir bulut bilgi işlem platformudur ve küresel veri merkezlerinden 200'den fazla tam özellikli hizmet sunar. En hızlı büyüyen start-up'lar ve çeşitli devlet tabanlı kuruluşlar da dahil olmak üzere milyonlarca müşteri, maliyetlerini düşürmek, daha çevik hale gelmek ve daha hızlı yenilik yapmak için AWS'yi kullanıyor. 15 yılı aşkın bir süredir, dünya çapında bulut hizmetleri sağlıyor ve herhangi bir bulut sağlayıcısı arasında daha büyük ölçüde en operasyonel deneyime sahip.

Neden AWS'yi kullanıyoruz?

AWS, yalnızca hassas verileri depolamak için değil, aynı zamanda verilerinizi daha güvenli ve anında dağıtmak için de kullanılır. İhtiyaçlarınıza göre kendi başınıza seçebileceğiniz çeşitli depolama türleri sunar. Depolama, yüksek performanslı hizmetler ve kritik uygulamaları çalıştırmak için kullanılabilir.

AWS ile ilgili en ilginç gerçek, ağır depolama arayan şirketlerin bir depolama alanı oluşturması ve sürdürmesi gerekeceğinden (ki bu zaman alıcı ve yoğun bir iştir) maliyet tasarrufu sağlayan bir platform olmasıdır. Küçük bir depo inşa etmek, sanki iş başlamış ve başlamadıysa ihtimalleri aşacakmış gibi harika bir kayıp örneği olabilir.

Ancak AWS'de yalnızca kullandığınız kadar ödersiniz. Depolama oluşturmak için ekstra bir maliyet yoktur. Yalnızca ihtiyacınız olanı kullanırsınız ve maliyetleriniz otomatik olarak ölçeklenir.

AWS Konsoluna Nasıl Kaydolunur?

• Amazon Web Hizmetleri (AWS) ana sayfasını açın .
• Sağ üstten Kaydol'u seçin.
• E-posta adresinizi → şifrenizi → AWS hesap adını girin → Devam etmeyi seçin.

NOT: Hesap bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun, özellikle e-posta adresiniz ve şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır ki bu büyük ve küçük harf ve rakamlardan oluşmalıdır.

• İletişim bilgilerinizi ekleyin → ödeme yönteminizi seçin → bilgilerinizi doğrulayın → hesap aktivasyon e-postasını bekleyin.

Şimdi bazı işlevlerini tartışalım.

AWS İşlevselliği

AWS, bilgi işlem depolaması ve veritabanları gibi altyapının teknolojik hizmetlerinden örn.

AWS, çeşitli bulut bilişim ürünleri ve hizmetlerinden oluşur. AWS üç ana ürüne ayrılabilir: EC2, Glacier ve S3.

Ürünlerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir:
• Konteynerler
• Ağ ve İçerik Teslimatı
• Ön Uç Web ve Mobil
• Güvenlik, Kimlik ve Uyumluluk
• Sunucusuz
• Depolama

AWS Topluluğu

AWS, artan ve aktif bir topluluğa sahiptir. Yeni kurulan şirketler, kuruluşlar ve kamu sektörleri dahil her sektördeki ve her büyüklükteki müşteriler AWS'yi kullanıyor.