Özgeçmişinizde Öne Çıkmak İçin Gereken 7 Özellik

Bulut bilişim becerileri şüphesiz yüksek talep görmektedir.

Konuştuğumuz AWS iş ortakları, kendi araştırmamıza göre, %83'ünün yaptıkları iş miktarının önümüzdeki yıl artmasını beklediğini söylüyor. Bulut uzmanları hiç bu kadar talep görmemişti ve bu büyüme dünya çapındaki işletmelerden inanılmaz talepler getiriyor.

Bulut artık sadece şirketler için bir kavram değil; zaten bulut projeleri var ve başarılı olmaları için yetenekli AWS profesyonellerinin yardımına ihtiyaçları var. Ancak en iyi bulut uygulamalarında güncel kalmak zor olabilir - özellikle Amazon Web Services (AWS) kataloğunu sürekli olarak daha fazla ürünle güncellediği için.

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.

Bulut güvenliği

Başlangıçta bulut teknolojisi, ilk benimseyenler tarafından şüpheyle karşılandı. Bulut bilişimin güvenliği o zamandan beri büyük ölçüde gelişti, bu nedenle bulut güvenliği konusunda her zamankinden daha fazla güven var. Nitekim, AWS Pazar Eğilimleri ve Maaş Anketi raporumuz, bir bulut sağlayıcısına karar verirken güvenliği en önemli üçüncü unsur olarak sıraladı ve yanıt verenlerin %36'sı, geçen yılki %13'ten bu yana önemini belirtti.

AWS'yi kullanan sağlayıcılar ve kuruluşlar, güvenlik konusunda ortak bir sorumluluğa sahiptir, bu nedenle şirketler, bulut güvenliği konusunda uzman olan ve AWS'nin güvenlik araçlarından yararlanabilecek bulut uzmanlarına umutsuzca ihtiyaç duymaktadır. Bu trendin sonu yok.

DevOps

AWS Pazar Trendleri ve Maaş Anketimizde sıralandığı gibi DevOps, gelişmekte olan AWS profesyonellerinin sahip olmak isteyeceği en önemli teknik beceriydi. DevOps yaklaşımı, geliştirme ve operasyon ekiplerinin uygulamaları ve hizmetleri daha hızlı sunma becerisini artırmak için tutumları, uygulamaları ve araçları bütünleştirir.

Yenilikçi ve geliştirilmiş ürünler, bu modelle geleneksel süreçlere göre çok daha hızlı geliştirilmektedir. DevOps süreci, geliştirmeden üretime geçişi otomatikleştirirken, aynı zamanda kodu izler, test eder, entegre eder ve dağıtır. Sürekli entegrasyon, devreye alma ve geliştirme, SaaS uygulamaları için doğrudan faydaları olan DevOps'u oluşturur.

AWS topluluğunda DevOps becerilerine çok değer verilir: 2025 yılına kadar küresel DevOps pazar hacminin 13 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

AWS, bulut alanındaki profesyonellerin DevOps becerilerini sergilemelerine yardımcı olmak için AWS Sertifikalı DevOps Mühendisi - Profesyonel sertifikası sunar. AWS, bulut alanındaki profesyonellerin DevOps becerilerini sergilemelerine yardımcı olmak için AWS Sertifikalı DevOps Mühendisi - Profesyonel sertifikası sunar.

Ayrıca katılımcılardan en çok kullanılan üçüncü taraf DevOps ve Büyük Veri araçlarını sıralamalarını istedik:

 • Jenkins (%46)
 • Terraform (%23)
 • Yanıtlanabilir (19%)

1. Çoklu bulut ortamlarında buluta geçiş ve dağıtım

Şirketler bulut platformlarından en iyi şekilde yararlanmaya çalışırken, giderek daha fazla sayıda uygulamayı buluta taşımak istiyor. Pazar istihbarat şirketi IDC, Ağustos 2019'da ABD merkezli işletmelerden yaklaşık 300 kurumsal BT karar vericisiyle çoklu bulut yönetimi hakkında anket yaptı.

Araştırmacılar, katılımcıların %93'ünün operasyonları için birden çok altyapı bulutu kullandığını buldu:

 • Yüzde seksen biri, birden fazla genel bulutun yanı sıra bir veya daha fazla özel veya özel bulut kullanıyor.
 • Bunların %11'i birden fazla özel bulut kullanıyor.
 • Kalan %5, bir genel bulut ve bir özel veya özel bulut kullanır.
 • Yalnızca %5'i birden çok genel bulut kullanıyor.

Şirketler için en büyük zorluklardan biri, geçiş sürecinde kendilerine yardımcı olabilecek doğru çalışanları bulmaktır. Bunu yapmamanın sonuçları, her ne pahasına olursa olsun kaçınmaya çalıştıkları iş kesintisi ve veri güvenlik açığını içerir!

Görüştüğümüz AWS profesyonellerinin yarısına göre raporumuz, buluta geçiş deneyiminin başarılı bulut çalışanları için en önemli 10 beceriden biri olduğunu ortaya çıkardı.

Sunucusuz mimari Şu anda sunucusuz uygulamalar, endüstri standardı teknolojiler ve programlama dilleri yardımıyla bir bulut sağlayıcısından diğerine taşınabilir. Ayrıca, bu hizmetlerin ölçeklenmesi ve yamalanması daha kolay olduğundan, sunucusuz uygulama geliştirme kendi başına bir niş haline geldi. İşletmeler artık daha iyi soyutlamayı bir öncelik haline getiriyor ve bu, daha iyi sunucu soyutlamasından daha fazlası.

İşletmeler artık daha iyi soyutlamayı bir öncelik haline getiriyor ve bu, daha iyi sunucu soyutlamasından daha fazlası.

AWS uzmanlarına en sık hangi AWS hizmetlerini kullandıkları da soruldu; %93'ü düzenli olarak Amazon EC2, Elastic Container Service, AWS Batch ve AWS Lambda kullandıklarını söyledi.

Hem işverenler hem de AWS'nin ön saflarında çalışan kişiler sunucusuz mimarinin değerini biliyor!

Amazon Web Services ile uzman Çözüm Mimarı Justin Pirtle'a göre, her Sunucusuz Mimar şu becerilerde yetkin olmalıdır:

 • Mikro Hizmetler ve API Tasarımı (API Ağ Geçidi)
 • Olay işleme ve eşzamansız iletilere dayalı mimariler (Amazon Kinesis Data Streams)
 • (AWS Rekognition ve AWS Step Functions) Dağıtılmış bir mikro hizmet ortamında iş akışı düzenlemesi
  Lambda bilgi işlemine (AWS Lambda) dayalı ortam ve programlama modeli
 • Sunucusuz dağıtım otomasyonuna sahip CI/CD kalıpları (AWS Amplify, AWS Chalice ve AWS Serverless Application Model)
 • (Amazon Cognito ve AWS Identity and Access * Management) Sunucusuz kimlik yönetimi, kimlik doğrulama ve yetkilendirme
  kapsamlı güvenlik çözümleri
 • AWS X-Ray, kapsamlı uygulama gözlemlenebilirliği için günlük kaydı, ölçümler ve izleme yetenekleri sağlar
 • Uygulamanızı uygun şekilde tasarlayın

Programlama dilleri

Binlerce AWS uzmanıyla yaptığımız görüşmelerin bir sonucu olarak, önümüzdeki 12 ay içinde AWS profesyonellerinin en çok talep edeceği dillerin JavaScript (%51), GoLang (%23) ve Python (%22) olduğunu öğrendik. .

Python'un inanılmaz dönüş süreleri, onu AWS Lambda ortamları için harika bir seçim haline getiriyor.

Python, diğer platformlar ve dillerle etkileşimi kolaylaştıran geniş bir üçüncü taraf modül kitaplığına sahiptir. Basit ve öğrenmesi kolay olmasının yanı sıra, aşırı karmaşık mimariden kaçınmaya da yardımcı olabilir.

Pickr'ın Yazılım Mühendisi Simon Rogers, faydalı programlama dilleri konusunda keskin bir göze sahiptir.

Containers (Konteynerler)

Ankete katılanların neredeyse üçte ikisine göre, AWS profesyonellerinin kapsayıcılarda ustalaşması gerekiyor. Docker, Jenkins ve Kubernetes'te deneyimli olanlara yüksek bir sıralama verildi.

Kapsayıcılar, bir uygulamanın kodunu, yapılandırmalarını ve bağımlılıklarını tek bir nesnede paketlediklerinden, işletmelere hibrit uygulamalar oluşturma, toplu işleme işlerini paketleme ve makine öğrenimi modellerini hızla ölçeklendirme yeteneği verir.

Konteynerler, Amazon Web Services'in bulut bilişim hizmetlerine aşina olmanın harika bir yoludur - Amazon EC2 şu anda piyasadaki en popüler konteyner araçlarından biridir.

AWS uzmanlık sertifikaları

Tipik bir bulut bilişim sertifikası oldukça basit bir yapıyı takip eder; Foundational, Associate ve Professional sertifikaları vardır. Simon'a göre, aşağıdaki iki kimlik bilgisi dikkatinizi çekmenize yardımcı olacaktır: "AWS Certified Developer - Associate ve AWS Solutions Architect - Associate'i öneririm."

Ayrıca AWS, üç uzmanlık yolu sunar. Bu yolları seçerek, özellikle tek bir AWS alanına odaklanmayı planlıyorsanız, özgeçmişinizde gerçekten öne çıkabilirsiniz.

Üç uzmanlık mevcuttur:

Gelişmiş Ağ İletişiminde Uzmanlık - AWS Sertifikalı
 • Gelişmiş Ağ Oluşturma - Uzmanlık (orta) - 9 saatlik dijital çalışma
 • AWS Certified Advanced Networking - Uzmanlık Sınavı (sertifika) - 170 dakika
 • AWS Certified Cloud Practitioner (sertifikasyon) - 4,5 saatlik sınav
Amazon Web Services Onaylı Büyük Veri - Uzmanlık
 • Veri Analitiğinin Temelleri (temel) - 3,5 saatlik çalışma
 • Ara ürünler için AWS'de Büyük Veri üzerine bir günlük sınıf tabanlı eğitim
 • Sınava hazırlık: Büyük Veri - Uzmanlık (orta) - 1 günlük sınıf eğitimi
 • Uzmanlık (sertifikasyon) - AWS Certified Big Data - 170 dakikalık sınav
 • İsteğe bağlı: AWS Certified Cloud Practitioner (sertifika) - 4,5 saatlik test
AWS Sertifikalı Güvenlik – Uzmanlık
 • AWS Security Fundamentals (temel) – 2 saatlik dijital çalışma
 • AWS Architecting (orta seviye) - 3 günlük sınıf eğitimi
 • Kurs, AWS (orta seviye) için güvenlik mühendisliği üzerine 3 günlük sınıf tabanlı eğitimi içerir.
 • Sınav süresi: AWS Certified Security - Specialty (sertifika) için 170 dakika
 • AWS Sertifikalı Bulut Uygulayıcıları için isteğe bağlı bir sertifika sınavı (4,5 saat)
 • AWS Sertifikalı Bulut Uygulayıcı Sınavı (sertifika) - 4,5 saat
Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Node.js, hızlı, verimli ve ölçeklenebilir uygulamalar geliştirmek için popüler bir platformdur. AWS (Amazon Web Services) ise yüksek performanslı, güvenli ve ölçeklenebilir bulut hizmetleri sunar. Bu

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.

Girl Eating Pizza

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.