Search Engine Ranking (SEO)

Search Engine Ranking (SEO)

Bir sayfanın arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) konumu, Search Engine Ranking (SEO) olarak adlandırılan şeydir. Bir siteye gelen trafik ile SERP'deki sıralaması arasında bir ilişki vardır . Birçok faktör, ilgili içerik arama ifadesine veya web sitesini işaret eden güvenilir sitelerden gelen geri bağlantıların kalitesine bağlı olarak bir sayfanın SERP'deki konumunu etkiler.

İyi Bir Sıralama Trafiği Arttırır

SERP'de iyi sıralamaların ana yararı, sayfanın organik arama kanallarından daha fazla ziyaretçi almasıdır. Bir kullanıcı, arama sorgusu sonuçlarında üst sıralarda yer alıyorsa, büyük olasılıkla sonucu tıklayacaktır. Yüksek SERP sıralaması ile siteye artan trafik arasındaki ilişkiyi açıklar; ilk üç arama sonucunda daha belirgindir.

Farklı Arama Motorları için Farklı Sıralamalar

URL'ler için anahtar kelime veya web sitesi sıralaması veya anahtar kelime kombinasyonu, bir arama motorundan diğerine değişir. Bir alan adı, bir arama motorunda belirli bir anahtar kelime için üst sıralarda yer alabilir ancak başka bir arama motorunda sonuçlar sayfasının en üstünde yer alamaz. Arama motoru optimizasyonu kesin bir süreç değildir. Yine de, bir web sitesinin görünürlüğünü iyileştirmek ve arama sıralamasında daha yükseğe tırmanmak için hepsi bir arada bir web sitesi analizörü kullanarak bir web sitesi kontrolü yapmanın birçok yolu vardır . Her arama motoru, sıralamaları hesaplamak ve dolayısıyla sayfaları farklı şekilde sıralamak için kendi yöntemlerini kullanır.

Sıralamaları Etkileyen Faktörler

Arama motoru sıralamaları, arama motoru optimizasyonundan etkilenir çünkü arama motorları anahtar kelime arama sonuçlarını hesaplamak için algoritmalar kullanır. Arama motorları, sıralamayı hesaplarken sayfaları sıralamak ve ağırlığını hesaplamak için benzersiz faktörlerini kullanır; bu faktörler korunan fikri mülkiyettir ve hiç kimseyle paylaşılmaz. Arama motorlarının, bir kullanıcının SERP'ye dönmeden önce bir sayfada geçirdiği süreyi, meta veri açıklamalarındaki anahtar kelimeleri ve güvenilir sitelere geri bağlantıları dikkate aldığı varsayılmaktadır. Ayrıca, URL'lerin yapısı, sayfaların yükleme hızı, bir siteye gelen trafik, bir sonucun tıklanma sayısı, sayfadaki içerik ve sıralamayı hesaplamak için sayfanın ne kadar güncel olduğu. Sonunda, sıralamalar şirketin SEO stratejisinin işe yarayıp yaramadığını kanıtlar.

Sonuç Olarak

Çalışma ve dikkat bir web sitesinin başarısını belirler. Bir sayfanın sıralaması, özellikle rekabet gücü yüksek anahtar kelimelerle uğraşırken, zaman içinde sürekli ve hızlı bir şekilde değişir. Bir markanın SEO kampanyası için seçebileceği sınırsız anahtar kelime vardır, ancak tüm kelimeler uygun değildir. Sıralamadaki kazançlar, web sitesinin iyi performans gösterdiği anlamına gelirken, bir kayıp markanızın SEO stratejisini gözden geçirmesi gerektiğini gösterir.