Full-Stack Javascript Geliştiricisi İçin Kütüphaneler

Bu makalede size full-stack javascript geliştirici olmak için gerekli olan javascript kütüphaneleri listeleyeceğim Bunları Front-End ve Back-End olmak üzere iki grubta göstereceğim.

Front-End Kütüphaneleri

fron-end

> React, Angular, Vue

Kullanıcı arayüzü oluşturmak için bir JavaScript kütüphaneleridir. React ile mobil uygulama da geliştirilebilmektedir.

> Material UI

Daha hızlı ve daha kolay web geliştirme için bileşenleri içerir. Material UI, google material tasarımına dayanır.

> Nextjs

Nextjs, web arayüzü geliştirmek bütün özellikleri geliştirici için sağlamaktadır. Bunlar: Hybrid static & server rendering, TypeScript desteği, route pre-fetching, ve daha fazlası sunmaktadır.

> Gatsby

Gatsby, web sitesi ve uygulama oluşturmak için React tabanlı bir açık kaynaklı kütüphanedir. İster bir portföy sitesi veya blog, ister yüksek trafikli bir e-ticaret mağazası veya şirket ana sayfası oluşturabilrsiniz.

> SWR ( stale-while-revalidate )

"SWR" adı, HTTP RFC 5861 tarafından yaygınlaştırılan bir HTTP önbellek geçersiz kılma stratejisi olan bayat-süre-yeniden-doğrulama yönteminden türetilmiştir. SWR, verileri önce önbellekten (eski) döndürme, ardından getirme isteğini gönderme (yeniden doğrulama) ve son olarak güncel verilerle birlikte gelir.

> Chakra UI

Chakra UI, bloklar halinde React uygulamanı oluşturmanı sağlayarak, basit, modüler ve erişilebilir bileşen kütüphanesidir.

> URQL

React, Svelte, Vue veya düz JavaScript için oldukça özelleştirilebilir ve çok yönlü GraphQL istemcisidir.

> Routify

Routify, Svelte uygulamanız için rotalar oluşturmak için harika bir geliştirici deneyimi sunar.

Back-End Kütüphaneleri

back-end

> Expressjs

Node.js için hızlı, kararlı, minimalist web geliştirmek içi iskelet yapısı sunar.

> Mongoose

Mongoose, uygulama verilerinizi modellemek için basit, şema tabanlı bir çözüm sağlar.

> Prisma 2

Prisma, uygulama geliştiricilerinin daha hızlı oluşturmasına ve PostgreSQL, MySQL ve SQLite için açık kaynaklı ORM ile daha az hata yapmanıza olanak sağlar.

> Apollo Server

Apollo Server, Apollo İstemcisi de dahil olmak üzere herhangi bir GraphQL istemcisiyle uyumlu, açık kaynaklı, özelliklerle uyumlu bir GraphQL sunucusudur. Herhangi bir kaynaktan gelen verileri kullanabilen, üretime hazır, kendi kendini belgeleyen bir GraphQL API oluşturmanın en iyi yoludur.

> Socket.io

Socket.IO, gerçek zamanlı, çift yönlü ve olay tabanlı iletişim sağlar. Güvenilirlik ve hıza eşit şekilde odaklanarak her platformda, tarayıcıda veya cihazda çalışır.