Kebab Case Nedir?

Lisp case olarak da bilinen kebab case, programlama dillerindeki değişkenler, işlevler ve diğer tanımlayıcılar için bir adlandırma kuralıdır. Kebap case tanımlayıcı, "hello-world" veya "my-variable-name" gibi tirelerle ayrılmış birden fazla kelimeden oluşur.

Kebab case, CSS ve HTML gibi tanımlayıcı adlarında boşlukları veya diğer özel karakterleri desteklemeyen programlama dillerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca bazı programlama dillerinde çok sözcüklü tanımlayıcı adları yazmak için bir kural olarak kullanılır.

Kebap case'in avantajlarından biri, özellikle tanımlayıcı adı birden çok kelime içerdiğinde okuması ve yazması kolay olmasıdır. Boşlukları veya alt çizgileri kısa çizgilerle değiştirerek bir tanımlayıcı adını camel veya snake case'den kebap case dönüştürmek de kolaydır.

Genel olarak, kebap case, tanımlayıcı adların boşluk veya özel karakterler olmadan yazılması gereken programlama dillerinde ve diğer bağlamlarda yaygın olarak kullanılan basit ve sezgisel bir adlandırma kuralıdır.

Diğer bağlantılar
Camel Case Nedir?
Snake Case Nedir?

Girl Eating Pizza

Camel case'de tanımlayıcı, ilk harf hariç her kelimenin ilk harfi büyük olacak şekilde bir araya getirilmiş birden çok sözcükten oluşur. Örneğin, "helloWorld" ve "myVariableName" camel case'dir.

Girl Eating Pizza

Snake case'de tanımlayıcı, "hello_world" veya "my_variable_name" gibi alt çizgilerle ayrılmış birden çok kelimeden oluşur.

Girl Eating Pizza

Kebap case tanımlayıcı, "hello-world" veya "my-variable-name" gibi tirelerle ayrılmış birden fazla kelimeden oluşur.