Node.js ile Neler Yapılabilir?

Node.js, JavaScript kodunu yürütmek için bir çalışma zamanı ortamıdır, dolayısıyla onu çok çeşitli uygulamalar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Neler Yapılabilir

1. Web sunucuları ve API'ler oluşturma

Node.js, web ve mobil uygulamaları destekleyen arka uç hizmetleri oluşturmak için çok uygundur. Sağlam ve ölçeklenebilir web sunucuları ve API'ler oluşturmayı kolaylaştıran Express.js gibi zengin bir paket ve çerçeve ekosistemi sağlar.

2. Gerçek zamanlı uygulamalar geliştirme

Node.js, engellemeyen G/Ç modeli ve WebSockets desteği sayesinde genellikle sohbet, oyun ve işbirliği araçları gibi gerçek zamanlı uygulamalar oluşturmak için kullanılır.

3. Komut satırı araçları oluşturma

Node.js, geliştiricilerin JavaScript ile komut satırı araçları ve yardımcı programlar oluşturmasına olanak tanıyarak, dosya sistemi veya diğer harici hizmetlerle etkileşime girmesi gereken araçlar oluşturmak için onu iyi bir seçim haline getirir.

4. Mikro hizmetler oluşturma

Node.js genellikle daha büyük uygulamalarda birleştirilebilen küçük, bağımsız işlevsellik birimleri olan mikro hizmetler oluşturmak için kullanılır. Hafif ve verimli tasarımı, birçok eşzamanlı bağlantıyı yönetmesi gereken mikro hizmetler oluşturmak için çok uygun hale getirir.

Genel olarak Node.js, çok çeşitli amaçlar için kullanılabilen çok yönlü bir çalıştırma ortamıdır. Genellikle sunucu tarafı uygulamaları, gerçek zamanlı uygulamalar ve komut satırı araçları oluşturmak için kullanılır.

Diğer bağlantılar
Node.js Nedir?
Javascript Programlama Dili Dünyada Neden Bu Kadar Popüler?