Yazılım Sistemlerinde Log Kaydı Tutmanın Önemi

Log ingilizce bir kelimedir ve kayıt anlamına gelmektedir. Günümüz teknolojileri ve internetin yoğun kullanılması, dijital ortamda gerçekleşen tüm faaliyetlerin ve her türlü işlemin kayıt altına alınması (log kaydı tutulması) zorunluluğunu gerektirmektedir. Aslında her iki şekilde de söylendiğini duymuşuzdur. Loglama ve log tutmak aynı anlama geliyor :) Log kayıtları, uygulamanızdaki tüm olayların kaydını depolamak için otomatik olarak oluşturulur. Kullandığınız hemen hemen her şey bir günlük dosyası oluşturur veya bir günlük dosyasına ekler. Bilgisayarınızın çalıştırdığı işletim sisteminden telefonunuzdaki uygulamalara kadar hepsi günlük dosyaları oluşturur. Uygulamanızı çalıştırmaya başladığınız andan durdurduğunuz ana kadar uygulamanızda gerçekleşen her olayı takip eder. Üçüncü taraf API'lere veya arka planda çalışan herhangi bir komut dosyasına yaptığınız tüm çağrıların burada bir kaydı olacaktır. Bu, uygulamanızın perde arkasında olan her şeyi bulmak için kaynağınızdır.

Özetle bir sistem ile bu sistemin kullanıcıları arasındaki iletişimin birer birer kayıt altına alınmış halidir veya bir kişi tarafından bir sistemden yapılan işlemlerin türünü, içeriğini veya zamanını otomatik olarak yakalayan bir veri toplama yöntemidir. Yapılan her şey için geriye dönük izlenme imkanı sağlar.

Log kaydı tutmanın birçok nedeni olabilir . Güvenlik, sistem hataları ve sistem değişikliği gibi . . .

Log Kaydı Tutmaya Neden İhtiyaç Duyarız

Log kayıtlarına ihtiyaç duymamızın nedeni, başka hiçbir yerde bulunamayan bilgileri tutmalarıdır. Örneğin, bir etki alanı sınıfına bir şey eklediğinizi ancak geçişi çalıştırmayı unuttuğunuzu varsayalım. Bu muhtemelen bazı sorunlara neden olacaktır. Kullanıcılara birçok nedenden dolayı tablonuzda belirli bir sütunu kaçırdığınızı söylemek istemezsiniz.

Bunun gibi bir hata,loglara kaydedilecek, böylece yalnızca sunucuya erişimi olan biri bu tür hataları görebilir. Çoğu zaman, saatlerce hata ayıklamadan sonra kodunuzda neyin yanlış olduğunu bulamadığınızda bakmanız gereken yer burasıdır. Cevap her zaman burada olmayabilir, ancak size kontrol etmeniz için başka bir yer verecektir.

Garip hatalarınız olduğunda log kayıtlarına bakmaya başladığınızda, bunları düzeltmenin yollarını bulmak daha kolay hale gelir. En azından, bakılacak başka bir yeri ekarte edeceksiniz.

Log kayıtları, aklımıza bile gelmeyen hataları izleyen bu sihirli dosyalardır. Ne kadar dağınık göründükleri konusunda endişelenmeyin. Sadece hataları arayın ve ardından Google için yeni bir şey bulabilirsiniz.

Girl Eating Pizza

Dry: Bugün , kısaltması olarak adlandırılan bir tasarım ilkesini keşfedeceğiz Don't Repeat Yourself. Tabii ki, oldukça açık bir kod, yani kodu bir kereden fazla yazmamalısınız. İlke şöyle der: "Her mantığın bir sistem içinde tek bir açık temsili olmalıdır". Elbette, bileşen tabanlı çerçevelerin gelmesiyle birlikte, yeniden kullanılan kodların giderek daha azını görüyoruz.