Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

1. Doğru Programlama Dilini Seçerek Başlayın

programlama dilleri

Yapmanız gereken ilk şey, öğrenmek istediğiniz programlama dilini seçmektir. Kendinize ne tür bir programcı olmak istediğinizi sorun:

 • Front-end veya Back-End programcısı
 • Web uygulaması programcısı
 • Oyun Programcısı
 • Masaüstü uygulama programcısı
 • Mobil Uygulama Programcısı
 • Veritabanı Programcısı
 • Full-Stack Geliştiricisi

Ne tür bir programcı olmak istediğinize karar verin, yaptıkça zevk alabileceğin ve seni alanında uzmanlaşıp güzel bir yerlere getirebilecek bir dil seçin. Bu, kendi başınıza verebilmeniz gereken kişisel bir karardır. Ama sıkışırsan sana bir tavsiyede bulunabilirim. Java şu anda piyasada bulunan yeni başlayanlar için en iyi programlama dillerinden birisi, öğrenmesi kolay ve öğrendikten sonra diğer dillerde zorluk çekmeyeceğin bir programlama dilidir.

2. Hedeflerinizi Belirleyin

Önceden belirlediğin hedeflere belirli bir süre içinde onlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Önümüzdeki yılların bize ne getireceğini bilemeyiz. Bu yüzden bir hedefe bağlı kalmak doğru olmayabilir. Seçilen hedefler birden fazla ve günümüzün teknolojilere ayak uyduracak şekilde olması gerekmektedir. Hedeflere ulaşmak için yüksek motivasyon ve başarı şansını arttıracaktır. Mesela, "Java programlama dilinde istenilen, orta zorlukta işi yapacak şekilde öğrenmek için 3 ay boyunca çabalamak" hedefi sizin için güzel bir hedeflerden olabilir. Kısa sürede bu hedefi bitirip, başka hedeflere ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

3. Planınızı Oluşturun ve Uygulayın

planlama

Hedeflerinizi hazırladıktan sonra, bir plan oluşturma ve uygulama zamanına geldi sıra. Evet, Java veya başka bir programlama dili öğrenmek istiyorsunuz. Peki bunu nasıl başarmayı planlıyorsunuz? Başarıya ulaşmak için hedef parçalara ayırmanız gerekmektedir.

Örnek olarak:

 • Java Sözdizimi
 • Nesne yönelimli Programlama (OOP)
 • Java Koleksiyonları
 • Java İstisnaları
 • Giriş / Çıkış Akışları
 • Java Multithreading
 • Lambda İfadeleri.

Daha sonra Java programlama dilini öğrendikten sonra Java programlama dilinde dahada ustalaşmak için aşağıdaki gibi hedefler belirleyin:

 • Algoritmalar ve Bulmacalar
 • Java Kalıpları
 • Unit Testing
 • JSON'da Serialization işlemi
 • Socket Programlama Gibi.

4. Pratikleşmek için Örnek Kodlara Bakın

Kodlamayı, o programlama diline ait kaynaklara bakmadan önce nasıl programlanacağını öğrenmediniz. Bu yüzden pratikleşmek için internet üzerinden, öğrenmek istediğiniz programla diline ait örnek kodlar inceleyin ya da boş zamanlarınızda internet üzerinden bulduğun algoritmaları kendin yazmayı deneyerek uzmanlaşabilirsin.

Sonuç Olarak

Herhangi bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız, başarmak istediğiniz şeye hedefler koymaktır. Hedeflerinizin her zaman sizi öne çıkaracak ve işinize yarayacak bir hedef olduğuna emin olun. Hedefleriniz peşindeyken, onlara ulaşmanıza yardımcı olacak bir eylem planı oluşturun. Belirlediğiniz plana bağlı kalmanıza yardımcı olacak bir ortam oluşturun.

Bill Gates, Microsoft'ta sayısız parlak fikir var, ancak bunların hepsinin yukarıdan geldiği düşünülüyor - korkarım bu pek doğru değil.

Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.

Girl Eating Pizza

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.

Girl Eating Pizza

Feynman yaklaşımı, karmaşık bir konuyu daha derinden anlamak için mükemmel bir yoldur. Karmaşık bir konuyu başkalarına basit terimlerle açıklayabileceğiniz bir konuya dönüştürmenin en hızlı yollarından biridir.