Log Tutmanın 4 Temel Faydası

BT altyapınızın daha kapsamlı, daha dağınık ve daha karmaşık hale geldikçe uygun şekilde izlenmesini ve korunmasını sağlamak için daha fazla çaba ve kaynak ayırmanız gerekebilir. Loglama, altyapınızın sağlığına göz kulak olmak için önemli bir yaklaşım olan günlük izleme ve analizini içerir.

Günlük analizinden elde edilen veriler, altyapı etkinliğindeki kalıpları ve eğilimleri analiz etmenize, potansiyel olarak tehlikeli anormallikleri ortaya çıkarmanıza ve belirli uygulamalardaki performans sorunlarını düzeltmenize yardımcı olabilir. Farklı güvenlik standartları ve gereksinimleriyle uyumlu kalmak istiyorsanız günlükleri düzenli olarak izlemeniz, analiz etmeniz ve arşivlemeniz gerekir. Genel olarak, günlük yönetimi ve analiz araçlarını güvenlik süreçlerinize uygulayarak, günlük verisi analizinin avantajlarını en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Log Tutmanın 4 Temel Faydası

1. Daha İyi İş Süreçleri

Birçok departman, iş için temel işlemleri gerçekleştirmek için BT kaynaklarına bağlı olduğundan, günlük analizi araçları, temel sistem sorunlarını veya kalıplarını belirlemeye ve bunları hemen çözmeye yardımcı olur. Günlük analizörleri ayrıca, sorun belirleme ve sorun giderme için proaktif bir yaklaşım benimseyerek hizmet kesintilerini ve hizmet kesintilerini azaltan BT ekipleri ile diğer departmanlar veya müşteriler arasındaki SLA'ların korunmasına yardımcı olur.

2. Detaylı Analiz Yapabilme

Günlük verileri, bir uygulamada sorun olduğunda birincil nedeni belirlemeye yardımcı olur. Sistem bir istisna oluşturduğunda, yığın izlemenin tamamı genellikle uygulamanın hata günlüğünde yakalanır. Bu veriler, mühendislerin sorunlu yöntem çağrılarını izlemesine ve soruna neden olan belirli kod satırını tam olarak belirlemesine olanak tanıyarak sorunu incelemeyi ve yeniden oluşturmayı daha kolay hale getirir. Başarılı bir olay müdahalesi yaklaşımı, yanıtlayanların sorunu anlayabilmeleri ve kalıcı bir çözüm bulabilmeleri için verimli kök neden analizi içerir. Bu şekilde, günlük verileri başka bir önemli olay müdahale metriğinin azaltılmasına yardımcı olur: Çözüme Kadar Ortalama Süre (MTTR). Benzer şekilde, MTTR'yi düşürmek, kazaların son kullanıcılar üzerindeki etkisini en aza indirir. Ayrıca geliştiriciler, yeni ve heyecan verici özellikler oluşturmak için daha fazla zaman harcayarak ürünün tüketici için değerini artırabilir.

3. Uyumluluk

Dahili kuralların yanı sıra, birçok şirket yasal olarak HIPAA, PCI DSS veya GDPR gibi veri mevzuatına ve güvenlik standartlarına uymak zorundadır. Doğru günlük yönetimi aracı, gelişmiş filtreleme ve maskeleme özellikleri sayesinde, günlüklerdeki hassas bilgileri yeniden yazarak ve maskeleyerek düzenleyici kriterleri karşılamanıza yardımcı olabilir, müşteri verilerinin güvenli bir şekilde tutulmasını ve hassas verilere erişimin yalnızca izin verilen kişilerle sınırlandırılmasını sağlar. görüntüle. Ayrıca, ayrıntılı olay günlüğü dosyaları, yazılımınızın ve birbirine bağlı uygulama ve hizmetlerinizin güvenli olup olmadığı ve ne tür verilere erişimleri olduğu konusunda tek gerçek kaynak görevi görür. Bir günlük yönetim aracıyla bu hedeflere yönelik ilerlemenizi sürekli olarak izleyebilirsiniz.

4. Uygulama Kullanım Analizi

Günlük verileri tutarsızlıkları gidermek için yararlı olsa da, günlük yönetiminin başka faydaları da vardır. Örneğin geliştiriciler, tüketicilerin bir uygulamayla nasıl etkileşime girdiğini tam olarak anlamak için günlük verilerini kullanabilir. Bir web uygulamasının istek günlükleri, örneğin bir web uygulamasının en fazla trafiği aldığı zamanlar gibi önemli organizasyonel eğilimleri ve kalıpları gösterebilir. Denetim günlüğü, güvenlik nedenleriyle bir uygulama içindeki kullanıcı davranışlarının değerlendirilmesine olanak tanır. Bir sistemin denetim günlüğü genellikle oturum açma ve oturum kapatma etkinliklerini ve birinin sistem içindeki verileri ne zaman ve nasıl manipüle ettiğini kaydeder. Kuruluşların artık yetkisiz veri değişikliklerini keşfetmek, izlemek ve (muhtemelen) tersine çevirmek için kendilerine önemli bir avantaj sağlayan bir aracı var. Başka bir deyişle, işletmeler bir olay durumunda güvenliği güçlendirmek ve zararı azaltmak için bu yöntemi kullanabilirler.

Sonuç

Birçok modern BT altyapısı, çeşitli sistemlere ve sunuculara dağılmış verilere sahiptir. LOGIQ, sisteminizin tüm günlük mesajlarını tek bir merkezi konumdan yönetmenizi ve analiz etmenizi sağlar. Tek bir pano ile tüm yığınınızı izleyebilir ve belirli dosyalara ve sorunlara inerek, beklenmedik etkinlikleri anında keşfetmek için uygulama performansını ve sistem davranışını takip edebilirsiniz. LOGIQ'nun kusursuz entegrasyonu, sunucu günlük analizinden kaynak ölçümlerinin izlenmesine kadar gerçek zamanlı ve geçmiş günlük yönetimi için eksiksiz bir çözüm sunar.

Girl Eating Pizza

Loglama, altyapınızın sağlığına göz kulak olmak için önemli bir yaklaşım olan günlük izleme ve analizini içerir.