Doğru Akım (DC) Motorları Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir enerji formunu (Benzin, Elektrik vs.) mekanik enerjiye dönüştürmek için tasarlanmış bir makine formudur. Elektrik motorları elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir aygıttır. Elektrik motorları, biri sabit(stator) ve diğeri kendi çevresinde dönen (rotor) iki parçadan oluşur. Bu parçalar, içlerinde bulunan akımı ileten tel ile sarımlara sahiptir ve manyetik akıyı ileten parçalar ve konstrüksiyon parçaları vs. farklı parçalardan oluşur.

Elektrik motorları iki farklı elektrik enerji kaynağına göre alternatif akımla çalışan elektrik motorları ve doğru akımla çalışan elektrik motorları olmak üzere ikiye ayrılırlar. Alternatif akımla çalışan motorlar kendi içlerinde iki grupta incelenebilir: Asenkron motorlar ve senkron motorlar. Bu motorların genel çalışma şekli, manyetik iletkenlerden yapılmış bir cismin, döner bir elektrik alan ile sürüklenmesine dayanır. Doğru akımla çalışan motorlar ise, fırçalı motorlar, fırçasız motorlar, step motorlar ve servo motorlar olarak gruplara bölünebilir. Bu motorlar, motorun içerisinde yer alan sargılar elektrik akımı verildiğinde, motorda bulunan sabit mıknatıslara (stator) ters yönde oluşan elektromanyetik kuvvetin etkisiyle çalışırlar.

Bu makalede motorların amacı kendilerine takılı olan pervaneleri döndürerek Quadcopter'e kaldırma kuvveti sağlayarak uçmasını sağlamaktır. Her motorun hızını kontrolü için ayrı ayrı bağlanmış olan hız kontrol cihazları tarafından motorların hızı kontrol edilir. Quadcopter'e bağlı dört motorun ikisi saat yönüne ve diğer ikisi saat yönünün tersine döner. Bu sayede kendi etrafında dönmek yerine yükselme ya da alçalma hareketleri sağlanır.

Motorların genel olarak iki adet standarttı vardır;

  • Boyut: motorun boyutu arttıkça kaldırma kuvveti ve güç tüketimi artar.
  • KV (kilovolt): Motorun voltaj başına ne kadar RPM döneceğini gösterir. KV değeri yüksek olursa, motor daha hızlı döner ve sabit voltaj çeker.

Ayrıca bunlara da bakabilirsiniz
Fırçasız Doğru Akım Motoru
Fırçalı Doğru Akım Motoru