Doğru Akım (DC) Motorları Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir enerji formunu (Benzin, Elektrik vs.) mekanik enerjiye dönüştürmek için tasarlanmış bir makine formudur. Elektrik motorları elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir aygıttır. Elektrik motorları, biri sabit(stator) ve diğeri kendi çevresinde dönen (rotor) iki parçadan oluşur. Bu parçalar, içlerinde bulunan akımı ileten tel ile sarımlara sahiptir ve manyetik akıyı ileten parçalar ve konstrüksiyon parçaları vs. farklı parçalardan oluşur.

Elektrik motorları iki farklı elektrik enerji kaynağına göre alternatif akımla çalışan elektrik motorları ve doğru akımla çalışan elektrik motorları olmak üzere ikiye ayrılırlar. Alternatif akımla çalışan motorlar kendi içlerinde iki grupta incelenebilir: Asenkron motorlar ve senkron motorlar. Bu motorların genel çalışma şekli, manyetik iletkenlerden yapılmış bir cismin, döner bir elektrik alan ile sürüklenmesine dayanır. Doğru akımla çalışan motorlar ise, fırçalı motorlar, fırçasız motorlar, step motorlar ve servo motorlar olarak gruplara bölünebilir. Bu motorlar, motorun içerisinde yer alan sargılar elektrik akımı verildiğinde, motorda bulunan sabit mıknatıslara (stator) ters yönde oluşan elektromanyetik kuvvetin etkisiyle çalışırlar.

Bu makalede motorların amacı kendilerine takılı olan pervaneleri döndürerek Quadcopter'e kaldırma kuvveti sağlayarak uçmasını sağlamaktır. Her motorun hızını kontrolü için ayrı ayrı bağlanmış olan hız kontrol cihazları tarafından motorların hızı kontrol edilir. Quadcopter'e bağlı dört motorun ikisi saat yönüne ve diğer ikisi saat yönünün tersine döner. Bu sayede kendi etrafında dönmek yerine yükselme ya da alçalma hareketleri sağlanır.

Motorların genel olarak iki adet standarttı vardır;

  • Boyut: motorun boyutu arttıkça kaldırma kuvveti ve güç tüketimi artar.
  • KV (kilovolt): Motorun voltaj başına ne kadar RPM döneceğini gösterir. KV değeri yüksek olursa, motor daha hızlı döner ve sabit voltaj çeker.

Ayrıca bunlara da bakabilirsiniz
Fırçasız Doğru Akım Motoru
Fırçalı Doğru Akım Motoru

Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.

Girl Eating Pizza

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.

Girl Eating Pizza

Feynman yaklaşımı, karmaşık bir konuyu daha derinden anlamak için mükemmel bir yoldur. Karmaşık bir konuyu başkalarına basit terimlerle açıklayabileceğiniz bir konuya dönüştürmenin en hızlı yollarından biridir.