2022'de Yazılım Geliştiricilerde Olması Gereken Beceriler

2022'de Yazılım Geliştiricilerde Olması Gereken Beceriler

İster deneyimli bir geliştirici olun, ister yeni başlıyor olun, bu sektörde gerçekten iyi olmak istiyorsanız, alakalı kalmak için becerilerinizi sürekli olarak keskinleştirmeniz gerekir.

İster deneyimli bir geliştirici olun, ister yeni başlıyor olun, bu sektörde gerçekten iyi olmak istiyorsanız, alakalı kalmak için becerilerinizi sürekli olarak keskinleştirmeniz gerekir. İşte geliştiricilerin bu yıl üstesinden gelmesi gereken en değerli becerilerden bazıları.

Elbette hepsine ihtiyacınız olmayacak ve bu liste tam değil. Ancak size daha sonra ne öğreneceğiniz veya neyi geliştireceğiniz konusunda iyi bir fikir vermelidir.

Her Gün Kodlama Pratiği Yapın

Kodlama alıştırması yapın - sadece 30 dakikalığına da olsa. Bu, en iyi geliştirme uygulamalarını öğrenmenize ve becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca en iyi formda kalmanıza ve yeni teknolojilerde ustalaşmanıza yardımcı olacaktır.

İyi Bir İletişimci Olmayı Öğrenin (Hem Yazılı hem Sözlü)

Anadili Türkçe olan biri gibi Türkçe konuşmanıza gerek yok, ancak müşterilerin ne söylediğinizi anlamalarına yardımcı olmak için yeterince iyi iletişim becerilerine ihtiyacınız var. Toplantılarda, e-postalarda ve hatta telefonda olsun, sözlerinizi anlayamadıkları için bir müşterinizi kaybetmek istemezsiniz. Ayrıca temiz kod yazmak, sizi diğer geliştiricilerden farklı kılacak önemli bir beceridir.

Nesneye Yönelik Tasarım İlkelerini Pratik

Programlamaya yeni başlamış olsanız bile, OOP öğrenmek size zaman içinde birçok fayda sağlayacaktır. Ayrıca, diğer geliştiriciler ve ekip üyelerinizle çalışırken çok önemli olan diğer kişilerin kodunu okumanızı da çok daha kolay hale getirecektir.

Problem Çözme Becerilerinizi Geliştirin

Yazılım geliştirme karmaşık bir alandır. Kariyeriniz boyunca birçok farklı sorun ve göreve maruz kalacaksınız. Bir geliştirici gibi düşünmeyi öğrenerek bunları etkili bir şekilde çözebildiğinizden emin olun.

Photoshop, Sketch ve Illustrator gibi Tasarım Araçlarını Nasıl Kullanacağınızı Öğrenin

Kullanıcıların sevdiği yüksek kaliteli ürünler oluşturmak istiyorsanız, iyi görünen web siteleri ve uygulamalar çok önemlidir. Öğreticiler ve YouTube videoları kullanarak nasıl tasarım yapılacağını öğrenmek mümkün olsa da, çoğu zaman gerçek projeler üzerinde çalışmaya başladığınızda bu alanda bazı resmi eğitimlere ihtiyacınız olacaktır.

Yeni Teknolojiler ve Diller Öğrenmeye Devam Edin

Bir yığına takılıp kalmayın! Yeni diller ve çerçeveler öğrenmek, bu sektörde istihdam edilebilir kalmanıza yardımcı olacaktır. Uzun süredir aynı yığına sahipseniz, becerilerinizin zamanla eski haline gelmesi için iyi bir şans var. Her zaman dünyanın en iyi geliştiricileri tarafından kullanılan en yeni teknolojilerle güncel kalmaya çalışın.

En Az Bir Komut Dosyası Dili Öğrenin

Komut dosyası dilleri, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek için kullanışlıdır. Tam zamanlı bir geliştirici olmak istemeseniz bile, komut dosyası yazmak bir yazılım mühendisi olarak hayatınızı kolaylaştırabilir.

Temiz ve Sürdürülebilir Kod Yazmayı Öğrenin

Başkalarının kodunu okumak için çok zaman harcamanız gerekecek. Kod temiz değilse, neler olduğunu anlamanız çok zor olacaktır. Bu yüzden temiz ve okunabilir kodu kendiniz yazmalısınız. Kodlama becerilerinizi geliştirmenin bir yolu birim testleri yazmaktır (örneğin JUnit kullanarak). Bu, geliştirme sürecinde hataları erken yakalamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, yöntemlerinizi kısa tutmaya çalışın, böylece daha sonra geri dönüp aylar önce yazdığınız projedeki bir şeyi düzeltmeniz gerektiğinde bunları okumak daha kolay olacaktır.

İleriyi Düşünebilmek ve Bir Özelliğin Geliştirmeye Başlamadan Önce Nasıl Çalışacağını Planlayabilmek

Bir özellik/ürün/hata düzeltmesi için bir başlangıç ​​fikri yazmaktan, o özelliğin piyasada hazır olmasına geçmek zaman alır. İleriyi düşünebilmeniz ve tüm bu süreç boyunca (ve sonrasında) her şeyin düzgün bir şekilde yerine oturduğundan emin olmanız gerekir. Buna ekip üyelerinizle planlama yapmak, kullanıcılara ne istediklerini sormak, paydaşlarla gereksinimleri hakkında konuşmak vb. dahildir. Önce düşünmeden bir şeyler kodlamaya başlamayın!

Güvenlik Önlemlerini Doğru Şekilde Nasıl Uygulayacağınızı Öğrenin

Güvenlikle ilgili çok fazla bilgi var ve kafanız karışmak ve bunalmak çok kolay. "Parolanızın yeterince güçlü olduğundan emin olun" gibi bariz şeylere odaklanmadığınızdan emin olun ve güvenlik tehditleri ve bunların nasıl düzeltileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Soru Sormaktan Korkmayın Soru sormak, öğrenmenin harika bir yoludur

Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, her şeyi bildiğinizi varsaymaktır. Birçok geliştirici, yardım istemenin bir zayıflık işareti olduğunu düşünme eğilimindedir, ancak bu aslında bir güç işaretidir. Bir şeyi anlamadıysanız, anlayan birine sorun ve sonra kendiniz de anlamaya çalışın. Bu, söz konusu konuyu daha derinden anlamanıza yardımcı olacaktır.

Farklı Ortamlarla Nasıl Çalışacağınızı Öğrenin (Mac, Linux, Windows)

Tüm platformlarda uzman olmak zorunda değilsiniz, ancak bunların nasıl çalıştığını ve artılarının ve eksilerinin neler olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca, farklı geliştirme ortamlarının nasıl çalıştığını bilmek, aralarında geçiş yaparken zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Örneğin, Windows veya Mac üzerinde bir Android uygulaması geliştirmek, süreç Linux veya Ubuntu kullanmaktan oldukça farklı olduğu için sizi iş akışınızı değiştirmeye zorlayacaktır.

Ekip Üyelerinizle (veya Başkalarıyla) Düzenli Olarak Eşli Programlama Uygulaması Eşli programlama

Eşli programlama, problem alanının daha iyi anlaşılması, ekip üyeleri arasında bilgi ve fikirlerin paylaşılması, daha hızlı hata ayıklama vb. dahil olmak üzere birçok faydaya sahiptir. Ayrıca geliştiricilerin düzenli iletişim yoluyla birbirleriyle rahat olmalarını sağlar ve ekip üyelerinin birbirlerine karşı güven oluşturmasına yardımcı olur. , bu da ekip çalışmasını büyük ölçüde geliştirir.

Tasarım Kalıplarını Anlayın (SOLID İlkeleri ve Nesneye Yönelik Tasarım Kalıpları)

Her bir kalıbı ezbere bilmek zorunda değilsiniz, ancak bunların ne olduğunu anlamak bir yazılım geliştiricisi olarak size çok yardımcı olacaktır. Nesne yönelimli tasarım desenleri, farklı çerçeveler ve teknolojilerde tekrar tekrar kullanılır, bu nedenle bunları anlamak, bir yazılım geliştiricisi olarak işiniz için son derece yararlı olacaktır.

SOLID ilkeleri, kod yazarken bize rehberlik eder:

  • Single-responsibility principle (Tek sorumluluk ilkesi)
  • Open/closed principle (Açık/kapalı prensibi)
  • Liskov substitution principle (Liskov ikame ilkesi)
  • Interface segregation principle (Arayüz ayırma ilkesi)
  • Dependency inversion principle (Bağımlılık ters çevirme ilkesi)

Bir Yazılım Geliştiricisi Olarak Değişimle Nasıl Başa Çıkılacağını Öğrenin

Yeni projeler üzerinde çalışırken veya mevcut kod tabanlarıyla çalışırken bile işler zaman zaman değişir (ve her zaman bizim istediğimiz için değil). Bu işte üretken olmaya devam edecekseniz, sürekli olarak bu değişikliklere uyum sağlamanız gerekir. Değişikliği iyi idare edemezseniz, sonunda artık size pek faydası olmayacak eski becerilere takılıp kalırsınız.

Kendinizi Başkalarının Yerine Nasıl Koyacağınızı Öğrenin

Bu, yazılım geliştirme endüstrisinde faydalı bir beceridir. Olaylara müşterinizin gözünden bakmayı öğrenmeli ve onların ne istediğini veya neye ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışmalısınız. Onlarla iletişim kurmalı ve istediklerini teslim ettiğinizden emin olmalısınız.

İş Süreçleri ve Sosyal Beceriler Hakkında Bilgi Edinin

Kendiniz veya başka bir şirket için çalışıyor olmanız fark etmez. İş süreçlerini ve iletişim, zaman yönetimi, problem çözme ve daha fazlası gibi yumuşak becerileri anlamalısınız. Bunların hepsi, sizi bu konuda hiçbir şey bilmeyen diğer geliştiricilerden farklı kılacak çok önemli becerilerdir.

Son Teslim Tarihleriyle Nasıl Başa Çıkılacağını Öğrenin

Projelerin bazen geciktiğini ve son teslim tarihlerine uyulmadığını herkes bilir. Bir geliştirici olarak, projelerinizde ilerledikçe kontrol edebileceğiniz daha küçük kontrol noktaları belirleyerek son teslim tarihlerini nasıl karşılayacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bu, daha verimli olmanıza ve işi zamanında bitirmenize yardımcı olacaktır.

Yeni Teknolojileri Nasıl Hızlı Öğreneceğinizi Öğrenin

Daha önce de belirtildiği gibi, geliştiricilerin ilgili kalmaları ve yeni teknolojileri hızla öğrenmeleri gerekir. Bu, yeni diller öğrenmek ve sorunları daha verimli bir şekilde çözmenize yardımcı olabilecek yeni çerçeveler veya kitaplıklar hakkında bilgi edinmek anlamına gelir. Sadece teknoloji hakkında bilgi sahibi olmanız değil, aynı zamanda neden diğerlerinden daha iyi olduğu da önemlidir.

Bir şeyi anlamadıysanız veya sizin için net olmayan bir şey varsa, sorular sorun! Aptal görünmekten korkma çünkü biri bir şeyi anlamıyorsa, asla tam olarak ustalaşamaz!

Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.

Girl Eating Pizza

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.

Girl Eating Pizza

Feynman yaklaşımı, karmaşık bir konuyu daha derinden anlamak için mükemmel bir yoldur. Karmaşık bir konuyu başkalarına basit terimlerle açıklayabileceğiniz bir konuya dönüştürmenin en hızlı yollarından biridir.