Yazılım Geçerleme nedir?

Yazılım Geçerleme nedir?

Yazılı geçerleme bir sistemin tanımına uygun olduğunu ve de müşterinin beklentilerini karşıladığının göstermesini amaçlar.
Geçerleme aynı zamanda gereksinimlerin tanımlanmasından program geliştirmeye kadar her aşamada denetleme inceleme gibi kontrol süreçlerini içerir.

Sınama sürecinin aşamaları şu şekildedir.

1. Bileşen testi:

Sistemi oluşturan bileşenler sistemi geliştiren kişiler tarafından sınanır. Her bileşen diğer sistem bileşenleri hariç tutularak aynı olarak test edilir. Bileşenler işlev ya da nesne sınıfları gibi basit varlıklar olabileceği gibi bu varlıklann birbiriyle uyumlu öbekleri şeklinde de karşımıza çıkabilir. Java için JUnit gibi, bileşenin yeni versiyonlan oluşturulduğunda testleri yeniden çalıştırlan otomasyon araçlar, yaygın olarak kullanılmaktadır (Koskela 2013).

2. Sistem testi Sistem bileşenleri:

bütün bir sistemin oluşturulması için entegre edilir. Bileşenler arasındaki beklenmeyen etkileşimler ile bileşen arayüz sorunlarından kaynaklanan hataların bulunması sürecidir. Sistemin fonksiyonel ve fonksiyonel olmayan gereksinimlerini karşıladığının gösterilmesi ve gelişen sistem özelliklerinin sınanmasıyla da ilgilidir. Büyük sistemleride çok aşamalı bir sürecin varlığından da söz edilebilir: bu tip süreçlerde, bileşenler alt sistemleıri oluşturmak amacıyla entegre edilir ve alt istemler tek tek sınandıktan sonra, nihai sistemi oluşturmak üzere entegre edilir.

3. Müşteri testi:

Sınama sürecinin, sistemin işletimsel kullanım için kabulünden önceki son aşamasıdır. Sistem, temsili test serisi ile sınamak yerine müşterisi (ya da potansiyel müşteri) tarafından sinan', lsmarlama yazılımlarda müşteri testi, sistem gereksinim tanımındaki hataları ve eksiklikleri ortaya çıkarabili, çünkü gerçek veriler sistemi test verilerinden farklı şekillerde çalış.m. Müşteri testi, sistem olanaklarının kullanıcı ihtiyaçlarını karşdamamasına ya da sistem performansının kabul edilemez olmasına yol açan gereksinim sorunlannı da ortaya çıkarır. Ürünlerde ise müşteri testi. yazılım ürününün müşteri ihtiyaçlannı ne derecede karşıladığını gösterir.

Kaynak:

Ian Sommerville

Çeviri:

Prof.Dr.N. Yasemin Topaloğlu

Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.

Girl Eating Pizza

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.

Girl Eating Pizza

Feynman yaklaşımı, karmaşık bir konuyu daha derinden anlamak için mükemmel bir yoldur. Karmaşık bir konuyu başkalarına basit terimlerle açıklayabileceğiniz bir konuya dönüştürmenin en hızlı yollarından biridir.