KONSENSÜS ALGORITMALARI

KONSENSÜS ALGORITMALARI

BG problemini ele alarak anlatmak gerekirse, Bizans ordusu bir grup general şehri kuşattı ve bazıları saldırmak bazıları ise geri çekilmek istemesinden böyle bir problem ortaya çıktı.Sadece bir kısmı saldırır ise yenilgiye uğruyacakları kaçınılmazdı.Dağıtılmış ortamda fikir birliğiğne ulaşmak çok zordur.Bu blokzincir içinnde aynı şeklide geçerlidir.Blokzincirde bulunan bazı protokoller sayesinde tutarlı olabilir.Bunun içinde bazı konsensüs algoritmalar vardır.

A. Konsensüs Yaklaşımları

1) İş ispatı:

Kullanıcıların yaptığı her işlemde işlemin doğruluğu ve dışardan gelen saldırılara karşı korunmasını yüksek matematikler ile üretilen ve hashcash sistemini kullanarak yapılan iş.Minerlar için maliyetli ve zaman alıcı olurken kullanıcılar için işlemleri doğrulamak çok kolaydır.

2)Hisse ispatı:

Blok oluşturma sürecine katılmak isteyen kullanıcılar belirli sayıda coini ağa kefil olarak koymak zorundadır.Ve koyulan para kadar seçilme sansı vardır.Burda da yapılan işlemlerden ücret alınır.

3)Bizans hata toleransı:

İlk kısımdada bahsettiğimiz gibi dağınık sistemde iletişim kopuklukları ve yanlış tercihler kötü sonuçlara yol açabiliyor.Bu yaklaşıma dayanarak Hyperledger Fabric algoritmasını kullanırız. .Bir oylama yapılır ve bu oylamada işleme 3 aşama ya böler önceden hazırlanmış hazırlanmış ve taahutlu şeklinde.Bu aşamalar kontrollü bır şekilde 2 si oy alırsa bir sonraki aşamaya geçip işlemi tamamyalacaktır.

4)Devreden hisse ispatı:

Hisse İspatından en büyük farkı kendi adına doğrulama yapması için temsili bir delege oylanıp seçilmesidir.Delegeler düzenli olarak karıştırılır ve bloklarını teslim etmeleri için kendilerine emir verilir.Herhangi bir delege blokları kaçırır veya geçersiz işlem yayınlarsa token sahibleri oylayarak sistem dışı bırakır ve yerine başka bir delege seçilir.

5)Ripple:

Büyük ağda toplu olarak güvenilen alt ağları kullanır.Ağı konsensüs prosesi için sunucu ve para transferi için istemci olarak 2 ye ayırır.Her sunucuda benzersiz düğüm(UNL) listesi bulunur.Deftere işlemin alınması için gerekli sorgular yapılırken UNL düğümleri sorgulanır ve bu sorguda doğruluk %80 i geçer ise işleme koyulur.Aksi durumda hatalı olduğu kabul edilir.

6)Tendermint:

Tendermit çekirdeği tendermit konsensü algoritmasını p2b ağı protokolüyle birleştirmeyi sağlar.

B. Konsensüs Algoritmalarının Karşılaştırılması

1) Düğüm kimliği yönetme:

Bizans hata toleransında her miner kimliğini bilmesi gerekirken tendermit’in teklifler için doğrucuları bılmesi gerekir.

2)Enerji tasarrufu:

Pow da madenciler hedef değere ulaşmak için sürekli çalışırlar buda enerji açısından pek saklıklı degıldır.Ama pos ve dposa gelince arama alanı belli sınırlar içinde olduğu için birazdaha enerji tasarrufu sağlarlar.Bizans hata toleransı,Ripple ve Tendermit’e gelcek olursak konsensüs süresinde madencilik ile işleri yoktur.Böylece enerji tasarrufu sağlarlar.

Örnek:

Bitcoinin temeli pow’a dayanır percoin ise yeni eşler arası pos kripto para birimidir.