Design Pattern Nedir?

Design Pattern Nedir?

Tasarım desenleri , yazılım tasarımında yaygın olarak ortaya çıkan sorunlara tipik çözümlerdir. Kodunuzda yinelenen bir tasarım sorununu çözmek için özelleştirebileceğiniz önceden hazırlanmış planlar gibidirler.
Kullanıma hazır işlevler veya kitaplıklarda olduğu gibi, yalnızca bir kalıp bulup programınıza kopyalayamazsınız. Model, belirli bir kod parçası değil, belirli bir sorunu çözmek için genel bir kavramdır. Kalıp detaylarını takip edebilir ve kendi programınızın gerçeklerine uygun bir çözüm uygulayabilirsiniz.

Modeller genellikle algoritmalarla karıştırılır, çünkü her iki kavram da bilinen bazı problemlerin tipik çözümlerini tanımlar. Bir algoritma her zaman bir hedefe ulaşabilecek net bir eylemler kümesi tanımlarken, bir model bir çözümün daha üst düzey bir açıklamasıdır. Aynı desenin iki farklı programa uygulanan kodu farklı olabilir.

Alt

Bir algoritmaya benzetme bir yemek tarifidir: her ikisinin de bir hedefe ulaşmak için net adımları vardır. Öte yandan, bir model daha çok bir taslak gibidir: sonucun ve özelliklerinin ne olduğunu görebilirsiniz, ancak kesin uygulama sırası size kalmış.

Desen nelerden oluşur?

Çoğu kalıp, çok resim olarak tanımlanır, böylece insanlar onları birçok bağlamda yeniden üretebilir. Bir model açıklamasında genellikle bulunan bölümler şunlardır:

Modelin amacı:

Hem sorunu hem de çözümü kısaca açıklar.

Motivasyon:

Sorunu ve kalıbın mümkün kıldığı çözümü daha da açıklar.

Sınıfların yapısı:

Modelin her bir parçasını ve bunların nasıl ilişkili olduğunu gösterir.

Popüler programlama dillerinden birindeki kod örneği:

Kalıbın arkasındaki fikri kavramayı kolaylaştırır.

Bazı kalıp katalogları, kalıbın uygulanabilirliği, uygulama adımları ve diğer kalıplarla ilişkiler gibi diğer faydalı detayları listeler.

Kaynak: https://refactoring.guru/

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.

Girl Eating Pizza

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.

Girl Eating Pizza

Feynman yaklaşımı, karmaşık bir konuyu daha derinden anlamak için mükemmel bir yoldur. Karmaşık bir konuyu başkalarına basit terimlerle açıklayabileceğiniz bir konuya dönüştürmenin en hızlı yollarından biridir.

Girl Eating Pizza

Herkes mükemmel değildir ve gerçeklerin en dürüstüdür. Programcılar için hayattaki diğer tüm alanlarda olduğu gibi aynıdır. Pek çok iyi, harika ve büyümekte olan programcılar var, ancak çoğu zaman en iyisi değiller. Hepimiz hata yaparız ve herkes insandır. Hataların yanı sıra kötü alışkanlıklar da birçok sıkıntıya neden olabilir. Bu kötü alışkanlıklar ilk bakışta masum görünebilir ancak düzeltilmediği takdirde birçok soruna neden olabilir. Bu yazıda, her programcının kaçınması gereken 10 kötü alışkanlıktan bahsedeceğim.

Girl Eating Pizza

Kodlamayı çok ilginç hale getiren oyunlar oynayarak programlamanın bazı temellerini öğrenmeye yardımcı olan birçok site var.

Girl Eating Pizza

Bir fırçasız motor stator ve rotor iki ana parçadan oluşur. Rotor iki kutuplu sabit mıknatıstır ve stator düzenli bobin sarımlarından oluşmaktadır.