Design Pattern Nedir?

Design Pattern Nedir?

Tasarım desenleri , yazılım tasarımında yaygın olarak ortaya çıkan sorunlara tipik çözümlerdir. Kodunuzda yinelenen bir tasarım sorununu çözmek için özelleştirebileceğiniz önceden hazırlanmış planlar gibidirler.
Kullanıma hazır işlevler veya kitaplıklarda olduğu gibi, yalnızca bir kalıp bulup programınıza kopyalayamazsınız. Model, belirli bir kod parçası değil, belirli bir sorunu çözmek için genel bir kavramdır. Kalıp detaylarını takip edebilir ve kendi programınızın gerçeklerine uygun bir çözüm uygulayabilirsiniz.

Modeller genellikle algoritmalarla karıştırılır, çünkü her iki kavram da bilinen bazı problemlerin tipik çözümlerini tanımlar. Bir algoritma her zaman bir hedefe ulaşabilecek net bir eylemler kümesi tanımlarken, bir model bir çözümün daha üst düzey bir açıklamasıdır. Aynı desenin iki farklı programa uygulanan kodu farklı olabilir.

Alt

Bir algoritmaya benzetme bir yemek tarifidir: her ikisinin de bir hedefe ulaşmak için net adımları vardır. Öte yandan, bir model daha çok bir taslak gibidir: sonucun ve özelliklerinin ne olduğunu görebilirsiniz, ancak kesin uygulama sırası size kalmış.

Desen nelerden oluşur?

Çoğu kalıp, çok resim olarak tanımlanır, böylece insanlar onları birçok bağlamda yeniden üretebilir. Bir model açıklamasında genellikle bulunan bölümler şunlardır:

Modelin amacı:

Hem sorunu hem de çözümü kısaca açıklar.

Motivasyon:

Sorunu ve kalıbın mümkün kıldığı çözümü daha da açıklar.

Sınıfların yapısı:

Modelin her bir parçasını ve bunların nasıl ilişkili olduğunu gösterir.

Popüler programlama dillerinden birindeki kod örneği:

Kalıbın arkasındaki fikri kavramayı kolaylaştırır.

Bazı kalıp katalogları, kalıbın uygulanabilirliği, uygulama adımları ve diğer kalıplarla ilişkiler gibi diğer faydalı detayları listeler.

Kaynak: https://refactoring.guru/