Client  &  Server  ( İstemci & Sunucu )

Client & Server ( İstemci & Sunucu )

Client

Client türkçe karşılığı "istemci" olarak geçmektedir. Client özünü anlayabilmek için istemek ve almak anahtar sözcüklerini hatırlamamız yeterli :) . İstemci (client) bir cihaz veya program olabilir. Örneğin masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler vs..
İstemciler genelde sunuculardan (server) bilgi veya veri isterler.

Server

Sunucu, istemci isteklerine hizmet sağlayan bir cihazdır. Bu cihazlar sunucu programlarını çalıştırır. Tek bir sunucu, aynı anda birden fazla istemciye hizmet sağlayabilir. Genellikle sunucular sürekli çalışır. Tek bir makinede birden fazla sunucu olabilir.

Her gün kullandığımız telefonu düşünecek olursak, taraflar arası haberleşme bir kişi tarafından başlatılır. Diğer kişi ise çalan telefonu açarak gelen haberleşme talebini cevaplayan taraf olacaktır. İnternet üzerinden haberleşmede benzer şekilde gerçekleştirilmektedir. İstemci, haberleşmeyi başlatan taraf iken, sunucu pasif olarak bağlantı talepleri için bekleyen ve gelen istemci taleplerini karşılayan taraf olacaktır. istemci, sunucunun adresini ve sunucu üzerinde çalışmakta olan programın port adresini bilmek zorundadır. Telefon haberleşmesi örneğine dönecek olursak, telefon çağrısı yapacak olan kimse karşı tarafın telefon numarasını bilmek zorundadır.

Alt

Client ile Server arasındaki temel fark , istemcinin (client)web üzerinden hizmet talep eden bir makine veya program, sunucu (server)ise istemcinin isteklerine göre istemcilere hizmet sağlayan bir makine veya program olmasıdır.


Kaynak

Girl Eating Pizza

Web development has come a long way since the early days of the internet, and one of the biggest advancements has been the development of server-side and client-side rendering. Both of these methods a