Yapay zeka ve Blokzincir

Yapay zeka ve Blokzincir

Blokzincir

Blokzincir çalınma veya değiştirilmeye karşı korunabilen dağıtık bir veritabanı olarak tanımlayabiliriz.Bloklar halinde olan bu yapı her blog arasında zaman damgası ve bir önceki bloğa bağlantı içerir.Blokzincir teknolojisi kripto şifreleme ile güvenli iletişimin adıdır.Günümüzde bu sistemi yaygın olarak kullanan kripto paralardır.Blokzincire büyük bir bakkal defterei diyebiliriz.Yapılan işlemler blok listesinde saklanır ve yeni bloklar eklendikçe büyür.Kullanıcığı güvenliği ve defter tutarlılığı için asimetrik kriptografi ve dağıtılmış konsensüs algoritmaları uygulanmıştır.
Şuan kullanılan blokzincir teknolojisi yüksek verileri saklamak için oldukça maliyetlidir.Blok başına belirli bir mb olduğundan bitcoin blokzincirinde veri saklamak çok pahaladır.Bunun için yazılımlar ve altcoinler oluşturularak verilerin şifreli olarak dosyalanıp adreslerde saklanması dağıtık olarak sağlanmıştır.Herhangi bir bilgisayarın bağlantısı kesilse bile erişim sağlanabilir[4].
Alt

Yapay Zeka

Yapay zeka bir bilgisayarın ya da bilgisayar sistemine bağlı bir robotun eğitimi yapılarak bizler gibi düşünme ve karar verme mekanizmasını sağlayan sistemlerdir.Bu sistemler insan bilgisine ihtiyaç duymaktadır.Bu yüzden belirli, büyük veri kümeleri ile eğitimler yapılmaktadır.Günümüzde geliştirilen yapay zeka sistemleri karar ları harekete geçirmek için bir bilgi veritabanı kullanan sistemlerdir[5].
Blokzinciri kullanımın en büyük faydası merkezı olmayan yapay zeka uygulamarı ve algoritmaları güvenli bir şekilde paylaşılabilen bir veri platfromu olması sağlanabilir[6].

Blokzincir’in Yapay Zeka ile Harmanlanması

Yapay zeka algoritmaları öğrenmek sonuç çıkarmak ve karar vermek için verilere ve veri bilgilerine dayanır[7].Makine öğrenimi algortimaları büyük bir veri havuzu oluşuturarak verinin değiştirlemez olarak tuttuğu zaman oldukça iyi sonuçlar verir.Blokzincir ile kriptografik olarak şifrelenen bloklar sayesinde veriler daha güvenli ve değiştirielmez olacaktır.Blokzincir ile veriler bütünlük esneklik ve değiştirilemez olarak saklanır[7].
Alt

Aşağıda verilen maddeler yapay zeka ile blokzincir beraber kullanılması ile ilgi avantajlar verilmiştir.

Gelimiş veri güvenliği

Blokzincirinde tutulan bilgiler oldukça güvenlidir[8].Bu sayede makine öğrenmesi için verilerin izinsiz ve sahtekarlık amaçlı değiştirilmesini engeller ve güvenilir sonuçlar elde edebilir.

Robotik kararlar:

Yapay zeka araçları ile verilen kararlar üçünçü şahışlar tarafından kontrol edilip düzeltilmesi ve onarılması gerekebilir.Buda mali ve şeffaflık açısından etklinene bir durumdur.Blokzincir teknolojisi ile bunun önüne geçilebilir.

Merkezi olmayan:

Ortak eğitim verilerine her yerden erişileblir ve güvenli olmasını sağlar.

Yüksek verim:

Bireysel kullanıcalar firmalar gibi kuruluşların çok sayıda proses sürecinin olduğu işlemler yapmak zorundadır.Ama blokzincir teknolojisi sayesinde bunun önüne geçilebilir.

Kaynak:

  • J. Al-Jaroodi and N. Mohamed, "Blockchain in Industries: A Survey," in IEEE Access, vol. 7, pp. 36500-36515, 2019, doi: 10.1109/ACCESS.2019.2903554.
  • Z. Li, J. Kang, R. Yu, D. Ye, Q. Deng and Y. Zhang, "Consortium Blockchain for Secure Energy Trading in Industrial Internet of Things," in IEEE Transactions on Industrial Informatics, vol. 14, no. 8, pp. 3690-3700, Aug. 2018, doi: 10.1109/TII.2017.2786307.
Girl Eating Pizza

Etkili reklam verme, işletmenizin dijital dünyada başarılı olmasının en önemli yollarından biridir. Reklam vererek markanızın bilinirliğini artırabilir, hedef kitlenize ulaşabilir.

Girl Eating Pizza

E-ticaret, günümüzde birçok kişi ve kurumun tercih ettiği, rekabetin ve kazancın yüksek olduğu bir alan. Ancak e-ticarette başarılı olmak için sadece bir site kurmak ve ürün satmak yeterli değil.

Girl Eating Pizza

İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi sıkıcı ders kitaplarına, pahalı kurslara veya ezberci yöntemlere başvuruyor. Ama bunlar hem zaman hem de para kaybı.

Girl Eating Pizza

CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) bir yazılım geliştirme metodolojisidir. Yazılım geliştirme sürecini otomatize ederek yazılımın hızlı ve güvenli bir şekilde teslim sağlar.

Girl Eating Pizza

Replit, web tabanlı bir kodlama platformudur. Kullanıcılar, web tarayıcılarında çalışan bir kod editörü ve sanal bir çalışma ortamı kullanarak kodlama yapabilirler. Replit, birçok programlama dili içi

Girl Eating Pizza

Kuantum hesaplama, veriler üzerinde işlemler gerçekleştirmek için kuantum mekaniği ilkelerini kullanan bir hesaplama türüdür.

Girl Eating Pizza

Faceted search, arama sonuçlarını iyileştirmek için birden çok filtre veya yön uygulayarak büyük bir veri kümesinde arama yapma ve göz atma yöntemidir.

Girl Eating Pizza

eBay'de popüler ürünlerin ne olduğunu daha iyi anlamak, çevrimiçi satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. 2022'de en çok satış yapılan kategoriler ve ürünler yer almaktadır.

Girl Eating Pizza

2022'de özgeçmişinizde vurgulamanız gereken AWS becerileri, AWS ile çalışan binlerce kişiden duyduklarımıza dayanarak özgeçmişinizde vurgulamanız gereken bu yedi olmazsa olmaz beceridir.