Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir programlama dilinde ustalaşmak için gereken tek şey doğru öğrenme planıdır. Programlama dili hakkında öğrenmenize yardımcı olacak mükemmel bir öğrenim planını nasıl oluşturacağınızı göstereceğim.

1. Doğru Programlama Dilini Seçerek Başlayın

 

programming-languages

 

Yapmanız gereken ilk şey, öğrenmek istediğiniz programlama dilini seçmektir. Kendinize ne tür bir programcı olmak istediğinizi sorun:

 

 • Front-end veya back-end programcısı
 • Web uygulaması programcısı
 • Oyun programcısı
 • Masaüstü uygulama programcısı
 • Mobil uygulama programcısı
 • Veritabanı programcısı
 • Full-stack geliştiricisi

 

Ne tür bir programcı olmak istediğinize karar verin, yaptıcakca zevk alabileceğin ve seni alaın uzmanlaştırıp güzel bir yerlere getirebilecek bir dil seçin. Bu, kendi başınıza verebilmeniz gereken kişisel bir karardır. Ama sıkışırsan sana bir tavsiyede bulunabilirim. Java şu anda piyasada bulunan yeni başlayanlar için en iyi programlama dillerinden birisi, öğrenmesi kolay ve öğrendikten sonra diğer dillerde zorluk çekmeyeceğin bir programlama dilidir.

 

2. Hedeflerinizi Belirleyin

 

Önceden belirlediğin hedeflere belirli bir süre içinde onlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Önümüzdeki yılların bize ne getireceğini bilemeyiz. Bu yüzden bir hedefe bağlı kalmak doğru olmayabilir.  Seçilen hedefler birden fazla ve günümüzün teknolojilere ayak uyduracak şekilde olması gerekmektedir. Hedeflere ulaşmak için yüksek motivasyon ve başarı şansını arttıracaktır. Mesela, "Java programlama dilinde istenilen, orta zorlukta işi yapıcak şekilde öğrenmek için 3 ay boyunca çabalamak" hedefi sizin için güzel bir hedeflerden olabilir. Kısa sürede bu hedefi bitirip, başka hedeflere ulaşmanıza olanacak sağlayacaktır.

 

3. Planınızı Oluşturun ve Uygulayın

 

strategy

 

Hedeflerinizi hazırladıktan sonra, bir plan oluşturma ve uygulama zamanına geldi sıra.  Evet, Java veya başka bir programlama dili öğrenmek istiyorsunuz. Peki bunu nasıl başarmayı planlıyorsunuz? Başarıya ulaşmak için hedef parçalara ayırmanız gerekmektedir.

Örnek olarak:

 

 

Daha sonra Java programlama dilini öğrendikten sonra Java programlama dilinde dahada ustalaşmak için aşağıdaki gibi hedefler belirleyin:

 

 • Algoritmalar ve Bulmacalar
 • Java Kalıpları
 • Unit Testing
 • JSON'da Serialization işlemi
 • Socket Programlama Gibi....

 

4. Pratikleşmek için Örnek Kodlara Bakın

 

Kodlamayı, o programala diline ait kaynaklara bakmadan önce nasıl programlanacağını öğrenmediniz. Bu yüzden pratikleşmek için internet üzerinden, öğrenmek istediğiniz programla diline ait örnek kodlar inceleyin ya da boş zamanlarınızda internet üzerinden bulduğun algoritmaları kendin yazmayı deneyerek uzmanlaşabilirisin.

 

Sonuç Olarak

 

Herhangi bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız, başarmak istediğiniz şeye hedefler koymaktır. Hedeflerinizin her zaman sizi öne çıkaracak ve işinize yarayacak bir hedef olduğuna emin olun. Hedefleriniz peşindeyken, onlara ulaşmanıza yardımcı olacak bir eylem planı oluşturun. Belirlediğiniz plana bağlı kalmanıza yardımcı olacak bir ortam yaratın. 

 

 

Bill Gates, Microsoft'ta sayısız parlak fikir var, ancak bunların hepsinin yukarıdan geldiği düşünülüyor - korkarım bu pek doğru değil.

 

Biz Kimiz ?
Java, Python, C++, C#, PHP, HTML, CSS, SQL ve MATLAB programlama dillerine ait sınıf ve fonksiyonların tanım ve açıklamalarını içeren bir websitesiyiz.
Günden güne içeriklerimizi yenileyip, arttırıyoruz.